| Biggiesan a întrebat:

Buna ziua TpU! Doresc sa aflu si eu cateva aspecte informative, legate de vanzarea unui hectar de teren, considerat pasune, intr-o zona cu potential turistic, in imediata vecinatate a laculuiTechirghiol, Constanta. Nu exista succesiune facuta. As dori sa se faca succesiune, sa-mi pot vinde terenul, intrucat ceilalti mostenitori nu prea sunt interesati sa-l vindem la comun. Ei sunt mai reticenti si mai ignoranti, cum procedez sa-i aduc la notariat? Exista si alte modalitati de a-i face sa semneze, in cazul in care se opun deplasarii la semnatura pentru realizarea succesiunii? La cati bani e posibil sa ma astept, pentru cheltuielile aferente cu aceste drumuri si acte? Ulterior, legat de intocmirea cadastrului si a intabularii, la ce preturi ma pot astepta? Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Va trebui sa mergi la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului, cu certificatul de deces si sa soliciti deschiderea procedurii succesorale. Daca se deschide procedura notarul ii va cita pe ceilalti mostenitori la dezbaterea succesiunii.
2.Toate cheltuielile sunt in functie de valoarea bunurilor ce compun masa succesorala si le afli tot de la notar, inclusiv cele legate de cadastru si intabulare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Completez la cele scrise de @Ioandelasal, în situația în care nu vor să se prezinte în fața notarului va trebui să-i acționezi în instanță.
Plata drumurilor constă în distanță și mijloc de transport, taxele notariale sunt în funcție de bunurile (fixe și mobile) dezbătute la masa succesorală.
De asemenea, atât intabularea cât și cadastrul trec de 1000 ron (fiecare).
Statul te pune în drepturi, dar pe cheltuiala ta.
Pa, pa.