| aurelgabriel a întrebat:

Buna Ziua TPU!
O intrebare putin mai delicata pentru cei care se pricep in domeniu.
O intreprindere multinationala poate sa iti ceara 100% productivitate intr-o singura zi?
Vi se pare normal.
In toate locurile unde am lucrat pana acum in 10 ani a fost un target de 80-85% dar 100% productivitate intr-o zi?

Am discutat si cu alte cunostinte si au spus ca nu au dreptul sa iti ceara asa ceva?
Voi ce spuneti?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general pot sa-ti solicite aceasta.
Am citit precizarile tale si in cazul concret nu-ti pot cere aceasta, nu poti impacheta mai multe piese decat primesti.

| goguPatent a răspuns:

Adica sa lucrezi cele 8 ore pentru care esti platit? Sau cum?

| aurelgabriel explică (pentru goguPatent):

Eu lucrez la final de linie, la capat, la impachetare piese marunte de 10-15 cm diametru.Dar din moment ce sunt multe defecte pe linie ele vin mai putine si ei imi cer un anumit nr la final de zi, si eu reusesc trei sferturi.Pai cum naiba sa am 100% din moment ce nu vin toate piesele?
Cum poate sa-mi ceara asa ceva?

| goguPatent a răspuns (pentru aurelgabriel):

Ahhh, ok.
Pai lucrurile astea nu se pot discuta cu cine iti este manager / responsabil? Adica mna daca nu e vina ta cine e responsabil acolo trebuie sa inteleaga si sa rezolve lucruri de genul.

| DeeaCarmen a răspuns:

Cred ca trebuie sa explici mai mult ce inseamna aceea productivitate.
La ce se refera 100%? Adica fara pauza?
Dar cred ca este foarte greu sa scoti 100% zilnic.
Ei pot sa ceara, ideea ca cine le ramane ca angajati daca ritmul de munca este foarte greoi.
Macar compeneaza la saraliu si beneficii?

| aurelgabriel explică (pentru DeeaCarmen):

100% productie la postul respectiv dar din moment ce eu nu primesc numarul necesar de 100% de componente doar trei sferturi cum poate sa ceara 100%? Am mai discutat si cu altcineva a fost supervisor 15 ani, peste 5 ani o sa iasa la pensie si a spus ca nicio firma nu poate sa-ti ceara asa ceva.
100% in fiecare zi.