| Ioanaqz a întrebat:

Buna ziua TPU! Pe o cunostinta a oprit-o politia si la testarea cu etilotestul a iesit o alcolemie de 0, 03. Mentionez faptul ca i-a dat o amenda si i -a luat permisul. Se poate rezolva la o contestatie? Si daca nu, cat timp este suspendat permisul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri dreptul de a conduce se suspenda pe o perioada de 90 de zile. Daca indeplineste conditiile prevazute si reuseste la testul cu 15 intrebari din legislatia rutiera (trebuie sa raspunda corect la cel putin 13) perioada de suspendare se reduce la 30 de zile.
Poate face plangere contraventionala, in termen de maximum 15 zile, dar nu cred ca rezolva ceva, daca procesul-verbal de contraventie este corect.

| Ioanaqz explică (pentru Ioandelasal):

Daca pe procesul verbal scrie ca permisul a fost luat pe data de 6.07, mai are dreptul sa conduca 2 saptamani?

| suntserios a răspuns (pentru Ioanaqz):

Intreaba ti ruda, ca a postat mai devreme aici...

https://www.tpu.ro/......0-03-este/

| Ioanaqz explică (pentru suntserios):

Nu este ruda mea, coincidenta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioanaqz):

Mai poate conduce doar daca a primit adeverinta cu drept de conducere, altfel nu poate. Daca o face si este prins va avea dosar penal pentru infractiune de conducere pe perioada suspendarii dreptului de a conduce si, daca este condamnat, permisul ii va fi anulat, astfel ca il sfatuiesc sa nu faca prostia asta.