| Ursfelix a întrebat:

Buna ziua TPU sun baiat si am 14 ani, sunt din oradea si sunt pasionat de pistoale airsoft.
Va rog! ajutati-ma!
Va rog raspundeti-mi la urmatoarele intrebari!
1.Cum imi pot cumpara un pistol airsoft (spring) fara sa ii includ pe parinti?
2.Un pistol airsoft cu urmatoarele date poate sparge ceva?
Sa fie pistol airsoft spring, full metal, minim 400g, 100m/s, bile de 0, 20g.
3.Pot sa ma duc cu pistolul airsoft (spring) la poligon singur fara sa vina parinti cu mine?
4.Pot sa-l folosesc la 14 ani?
5.Pot sa merg cu el pe afara si sa trag cu prieteni dupa flacoane sau doze de suc?
6.Pot sa amenint cu pistolul un bataus fara sa trag in el?
7. Daca ma vede politia are ceva?
8. Daca merg cu el pe afara o sa-si dea seama oameni ca e pistol airsof ci nu de jucarie? ca multi copii merg pe afara cu pistoalele dupa ei.
9. Daca n-am voie sa merg cu el pe afara am voie sa trag cu el prin casa dupa tinta?
10. Pistolul airsoft spring cu datele de mai sus + 1000 de bile de 0, 20g fara nici un accesoriu cat costa?
Va multumesc mult.

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti sa-l cumperi, trebuie sa ai varsta de 18 ani. Asa fiind nici nu-l poti folosi in mod legal.

| Ursfelix explică (pentru Ioandelasal):

Ma da de ce nu-l pot folosi? ca nu inteleg ca e pe arc

| Ursfelix explică (pentru Ioandelasal):

Dacal iau de pe anunturi google i pot folosi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ursfelix):

In primul rand se impune putin respect, nu sunt "ma" cu tine, tu asa-i spui bunicului?
Nu-l poti folosi pentru ca legea armelor impune varsta de 18 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ursfelix):

Indiferent de unde il cumperi tot nu-l poti folosi, vezi raspunsul anterior.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Jucariile de tip airsoft nu sunt reglemtate ca arme, decat daca sunt copii dupa arme adevarate. Parca sunt reglementate numai cele la care viteza proiectilului (la teava) are peste 220 m/s.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Uita-te in anexa la L.295/2004, republicata in 2011, lit.E. Nu este prevazuta o anumita viteza.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Http://www.clr.ro/rep_htm/L295_2004_Rep1.htm

Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forţa de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient şi care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Incurci categoriile, ce spui tu se incadreaza la lit.C iar replicile tip airsoft se incadreaza la lit.E, pct.36 din anexa.
P.S. Ar fi bine sa nu intri in contraziceri cu mine ci sa raspunzi utilizatorului care a pus intrebarea, mai ales ca se vede ca nu prea esti in tema cu legislatia romana.
Cand o sa am nevoie de lamuriri o sa intreb si eu.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

La punctul 36 se reglementeaza armele airsoft care sunt replici, cum ziceam si in raspunsul anterior. Daca nu sunt replici, nu vad unde altundeva ar putea fi reglementate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Te sfatuiesc sa recitesti intrebarea utilizatorului, se refera la arme airsoft.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu toate armele airsoft sunt replici de arme. Ca sa fie replica trebuie sa fie de forma si marimea unei arme existente. Foarte multe din ele nu sunt.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Ursfelix):

Varsta pe care o ai nu permite! Legea 61/1991! Esti prea mic! Poti sa fii usor influentat sa-l folosesti! Aceste pistoare sunt replici la cele de foc! In care nu se pot modifica! Si o fii pe arc dar puterea de tragere este mare la 100/mersi! Asa ca apucate de un sport de contact si pana la 18 ani inveti sa te aperi! la 18 ani poti sa-ti ei!

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Eu zic ca Ioandelasal s-a exprimat destul de bine! Dar pentru tine trebu-i desenat! Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor:
"La articolul 2 punctul III, după poziţia 6 se introduce o nouă poziţie, poziţia 6 ind. 1, cu următorul cuprins:
„61. arme de agrement - arme şi dispozitive neletale, inclusiv cele de tip air-soft şi paint-ball, construite pe principii asemănătoare armelor care nu folosesc muniţii, ce aruncă proiectile nemetalice şi sunt destinate a fi folosite în spaţii special amenajate în scop recreativ; sunt incluse în această categorie şi arcurile;"
"(4) Armele neletale din categoria E din anexă pot fi deţinute şi, după caz, purtate şi folosite de către persoanele fizice şi juridice, fără îndeplinirea procedurilor de înregistrare sau autorizare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege."
"(4) Armele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.
(5) Sunt interzise portul şi folosirea armelor prevăzute la alin. (4) în locuri publice.
(6) Armele prevăzute la alin. (1) - (4), pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă sau bagaj şi nu sunt încărcate cu muniţie." In proiectul de lege sunt prevazute si sanctiuni pentru nerespectarea dispozitiilor legale.

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Ok, si unde exact se specifica ca nu ai voie sa folosesti aceste arme daca ai sub 18 ani?

Aici http://www.politiaproximitate.ro/legea_61.html am gasit ca:

9) vanzarea armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a arbaletelor, arcurilor pentru tir, pescuit sau vanatoare persoanelor care nu au implinit varsta de 18 ani, persoanelor care au savarsit acte de violenta mentionate in cazierul judiciar, precum si persoanelor care sufera de boli neuropsihice mentionate in certificatul de sanatate eliberat de policlinica teritoriala;

Armele de tip airsoft nu apar aici, si nici nu se specifica ca FOLOSIREA lor de persoanele sub 18 ani este ilegala.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Deci aicea este problema! Nu stii ce inseamna pistol cu aer comprimat! Adica pistoale Airsoft! cauta si du pe google! Deci pistoalele cu aer comprimat inseamna Airsoft! Este una si aceeasi!

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Crede-ma, am o gramada de arme, si airsoft, si cu aer comprimat, si de foc (Ak 47, Remigton 870). Armele cu aer comprimat functioneaza pe principiul expansiunii aerului comprimat, iar cele airsoft, de obicei, prin expansiunea unui arc care misca direct proiectilul (desi poate varia la unele arme airsoft). Si pana si in lege sunt trecute la categorii diferite.

Dar chiar si daca nu ar fi asa, legea 61 pedepseste vinderea lor catre minori, nu desinerea/folosirea lor de catre minori, nu?

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Pedeamsa este pentru amandoua aceeasi!
Ca si la droguri! Daca detii o cantitate mare de drog sau vinzi drog pedeapsa este aceeasi! Ca si la dare/primire de mita! etc

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Numai ca toate acele infractiuni sunt specificate explicit in codul penal. Niciun judecator normal la cap nu poate sanctiona pe cineva pentru ca a incalcat o lege care nu exista.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Omule! tu nu ai inteles! Adica pistoale Airsoft! cauta si du pe google! Deci pistoalele cu aer comprimat inseamna Airsoft!

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Pistoalele cu aer comprimat sunt mult mai puternice, folosesc in general CO2, si proiectilele sunt in general din metal (plumb sau otel). Cele airsoft au un arc, cu un mic piston.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Replicile de airsoft sunt, de obicei, copii fidele ale modelelor de arme reale (AK, M4, MP7, Glock, etc.) de unde și denumirea de "replica de airsoft". După sistemul de propulsie al proiectilelor, există 3 mari categorii de replicit de airsoft:

replici cu propulsie electrică la care un motor electric pune în mișcare un piston cu arc (AEG sau Automatic Electric Gun);
replici pe bază de gaz ( CO2 sau alt tip de gaz comprimat );
replici cu acționare manuală la care un piston cu arc este tensionat manual de către utilizator (Springers sau Bolt Action).

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Crede-ma, am un AK47 real si unul airsoft. Cel airsoft nu arata de loc ca cel real, e mai mic, e din plastic, are in varful tevii portocaliu, etc.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Deci pana la umra vorbesc cu tine!
Ai peste 18 ani?

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Pai normal ca vorbesti cu mine, dar ce vrei sa zici cu asta?
Si da, am aproape dublu de 18 ani.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Pai am crezut ca vorbesc cu persoana care a pus intrebare!
Pai n-am ce sa mai vorbesc.Deti arma legala(airsoft)

| Radu284 a răspuns (pentru IonutStefan96):

Nu, nu eu am pus intrebarea. Eu detin o gramada de arme in mod legal, printre care si cateva de foc. Ma rog, nu in Romania.

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Radu284):

Aha! ok! Multa bafta in continuare! si ai grija cu ele!(armele)

| Äñøñïm_TinKode_1999 a răspuns:

Conform legii actuale în 2015. Orice persoană cu varsta minimă de 14 ani poate deține o armă de tip AirSoft. Condiția este sa o folosești doar într-un poligon șau în apartamentul personal. Eu dețin ca de exemplu un G96 Sniper (Awp), și îl folosesc fără probleme în poligon. (am 16 ani)
Nu ai voie sa o folosești în spațiul public, decât în caz de urgență, gent ești atacat. Atunci ești obligat sa tragi în aer 3-4 bile, și dacă pericolul continuă, tragi în el, chiar dacă nu pățește aproape nimic, asta dacă îi lași bilele originale. Nu de stlica, cauciuc, ca deja aia nu mai e neletala