| Void0001 a întrebat:

Buna ziua TPU,sunt nelamurit in legatura cu modul prin care o persoana este arestata de catre autoritati. Spre exemplu daca cineva comite o infractiune cibernetica iar politia identifica individul, in cat timp acesta va fi arestat? Este o limita a mandatului de arestare prin care politia dupa o anumita perioada nu mai are dreptul sa intervina? Multumesc

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Politia pune in aplicare mandatul la ordinul procurorului de caz. Cand ordona procurorul. Mandatul nu expira. Daca te uiti pe site-ul politiei vei gasi persoane date in urmarire tocmai pentru ca au mandat de aducere, retinere sau arestare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai calcat pe bec, ai fost prins si nu stii cand sa o iei la fuga? laughing

| Void0001 explică (pentru Violleta2022):

Nu laughing doar asa intrebam in caz de laughing)

| doctorandus a răspuns:

Exista prescriptie si prescriptie speciala, ele difera de la tara la tara.

| georgelau2016 a răspuns:

Nu este o limita.Cand judecatorul va da mandatul politia se va duce sa il aresteze in cateva ore.

| georgelau2016 a răspuns:

Cand se da mandatul de la judecator, politistii se duc sa il aresteze.