| Ionut_Andrei_2000_1Aph a întrebat:

trebuie sa merg cu masina in alta localitate pentru a o repara, ce trebuie sa scriu in declaratia pe propria raspundere?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu tu ești acela care are părinții bolnavi in acea localitate?

"pct.4 ...asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități "

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut_Andrei_2000_1Aph):

Ionuț mamă, n-ai ințeles, asta invoci, e legal

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu este service in localitate - specifica categoriei si marcii - atunci poti merge. Pct.2 din declaratie. Repararea masinii la service din localitatea...

| Eugen80 a răspuns:

Unde mergi, traseul si faptul ca este o urgenta pentru ca ai nevoie de masina. Eventual spui si service-ul si adresa service-ului.
Sper ca e vb de cativa km si nu zeci sau sute de km... altfel ramai cu o amenda si poate si fara masina.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eugen80):

Unde scrie ca se confisca masina? Ca doar nu este infractiune!

| Eugen80 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ultima lege de urgenta presupune si confiscarea bunurilor folosite pentru deplasarea ilegala!
Si eu consider la fel, dar asta e legea in situatiile de urgenta. Ei vor de fapt sa evite haosul si distrugerile care ar fi facute de populatie daca ies toti din casa si incep sa fure din magazine.
Este clar ca nu exista destula forta de paza si protectie

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eugen80):

Unde scrie? Ultima ordonanta militara este nr.6 si se refera la carantinarea unei localitati. Deci este aplicata legea asediului. Dar la alte localitati nu este valabila.