| Legsilativ a întrebat:

Un minor poate fi împuternicit cu gestionarea unui cont bancar pe firma? Se poate se efectueze operatiuni de depunere sau de retragere a unor sume de bani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate cat timp este minor, nu are capacitate depina de exercitiu. Aceasta se obtine doar de la 18 ani, cu exceptia minorului casatorit dupa 16 ani.

| doctorandus a răspuns:

Un minor poate fi declarat major in conditii speciale.

| Legsilativ explică:

Stiu ca un minor nu are capacitate de exercitiu, cu exceptia in care acesta se incadreaza intre 14-18 ani si dobandeste capacitate dar restransa.Dar nici ca angajat cu contract de munca? Mentionez varsta de 17 ani.