| carmennnn a întrebat:

Urmasii detinutilor pe criterii etnic pot beneficia de pensie de urmas? Mentionez ca socrul meu a fost detinut in 1945-1947 in Siberia! Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu pot beneficia, avand in vedere prevederile L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).
ART.85.(1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.
(2) În cazul în care durata căsătoriei este mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0, 5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6, 0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.
ART.86.(1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin un an.
(2) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5)."
P.S. Daca ai intrebat pentru tine atunci nu stii ce inseamna urmas, tu nu esti urmas pentru socrul tau, urmasi sunt doar cei in linie directa (copiii, nepotii de copii, etc).

| carmennnn explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Nu am specificat, dar am intrebst in numele sotului!

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Tu ești urmașul socrului sau al lui tac-tu?hee hee

| carmennnn explică (pentru Catrice):

Nu arbore genealogic fac! Chiar nu inteleg ce te bagi in discutie, daca habar nu ai!

| Catrice a răspuns (pentru carmennnn):

Tu nu vezi logica.
De ce sa iei tocmai TU când SOCRUL, nu tatăl, nu bunicul care sunt RUDE DE SÂNGE au fost în închisoare?

| carmennnn explică (pentru Catrice):

Nu vreau sa iai eu NIMIC, intrebam pentru SOTUL!

| Catrice a răspuns (pentru carmennnn):

Din moment ce nu ai zis, de unde era sa stiu? N-ai fi fost caz unic...
Daca se gândea la asta după revoluție, poate ar fi avut șanse...

| johnnny123 a răspuns:

Cinstit acum... Tie ti s-ar parea normal ca un om de 50+ de ani sa primeasca pensie de urmas pentru ca tatal lui a fost detinut cu 75 de ani in urma?

Hai sa primim toti pensie de urmas pentru ca stramosii nostri au luptat in razboaiele daco-romane.