| Petru2007 a întrebat:

Bună ziua. Vecinul meu are 35 de ani și e cu handicap grav cu însoțitor. Nu are decât o nepot și o fostă "cumnata" (nu au fost căsătoriți legal). Chestia e ca aceasta vrea sa pună mâna pe apartament.El e în toate facultățile mentale, singura lui problema sunt picioarele, poate sa îl trimită la azil pentru a pune mana pe apartament? Mentionez ca el e asa de 17 ani și ea niciodată nu l-a ajutat cu nimic. El se ocupa cu cumpărăturile și facturile iar îngrijitoarea cu ce nu poate sa facă el. Dacă ea încearcă ceva, cum se poate apară?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate sa-l trimita la azil, nu are nici o calitate pentru a face aceasta. Si nici nu poate deveni proprietara apartamentului, neavand calitatea de mostenitor.

| Petru2007 explică (pentru Ioandelasal):

Nu poate sa spună ca e ruda nepotul? Și în calitate de reprezentant al nepotului îl trimite la azil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petru2007):

Nici nepotul si nici reprezentantul nepotului (banuiesc ca acesta este minor) nu poate trimite la azil pe cineva cu deplina capacitate mentala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Atata timp cat nu sunt rude si nu poate dovedi ca nu este in toate facultatile mentale, nu poate face nimic. Ii mai trebuie si dovezi ca l-a ingrijit. Deci nu este asa usor. Daca omul mai are si doi vecini martori ca nu l-a ajutat nimeni cu nimic, adio!

| Petru2007 explică (pentru Salontanul):

Nu poate în calitate de reprezentant al nepotului minor?

| Salontanul a răspuns (pentru Petru2007):

Nu! Ti-a spus si Ioandelasal care este jurist de meserie.

| johnnny123 a răspuns:

Nu are de ce sa se apere pentru ca acea "cumnata" nu poate sa faca absolut nimic.

In primul rand, din ce descrii tu acolo inteleg ca femeia aia este o straina. Nu numai ca nu este ruda de sange, dar nu este nici macar ruda prin alianta (din moment ce nu a fost casatorita legal cu fratele sau). Deci nu are nici o putere de decizie in privinta lui.

In al doilea rand, nimeni nu poate interna cu forta la azil un om care este in deplinatatea facultatilor mintale si care nu doreste acest lucru.

Iar in al treilea rand, nimeni nu poate sa-i ia proprietatea atata timp cat este in viata.

| AdelinaC a răspuns:

E insotitoarea lui? atunci s-ar putea pune problema

| Petru2007 explică (pentru AdelinaC):

Nu e însoțitoarea lui. Însoțitoarea lui e o străină