| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Vin cu o intrebare mai complicata daca eu am o firma (transporturi) aceasta fiind inmatriculata in 2018 si doresc sa ii schimb tara de activitatea (cumva sa o inmatriculez in Germania,de exemplu, iar eu sa activez in Romania etc)
este posibil? daca da
Ce ar trebui sa fac si cum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceeasi firma nu poate fi inmatriculata in 2 tari, in schimb poate avea un sediu principal intr-o tara si sediu secundar in alta tara.
Daca vrei sa fie inmatriculata numai in Germania va trebui s-o radiezi din Romania si s-o inmatriculezi acolo. Ca proprietar poti domicilia in orice tara si sa ai firma inmatriculata in alta tara.
Pentru detalii privind inmatricularea va trebui sa te adresezi unuia care stie legea germana, eventual un avocat sau firma ce se ocupa cu inmatricularile de firme acolo.