| julias a întrebat:

vreau sa cumpar un teren care este intravilan arabil de 700mp si deschidere 20 propietarul terenului are in jur de 2000mp si el a parcelat terenul pentru a fi vandut, are foaie de la primarie cum ca poate construi pe teren acum eu nu stiu daca pe tot terenul sau numai pe partea lui care de altfel a si construit.Acum el a spus ca pot construi si eu cu avizul lui dar daca mergem la notar si vreau sa-mi treaca in contractul de vanzare intravilan construibil va trebui sa platesc mai mult deoarece notarul va calcula terenul la mai mult decit platesc eu pe mp.Acum eu cum pot afla sigur ca daca platesc la notar sa-mi treaca in contract intravilan construibil si ma apuc de construit nu am probleme mai tirziu, unde ma pot interesa de acel teren daca avizul propietarului este corect?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti destul de contradictoriu. Daca terenul este intravilan poti construi fara probleme, bineinteles dupa ce ai autorizatia de construire. Daca este sau nu teren intravilan scrie in extrasul de carte funciara. Asta o poti vedea si pe schita de parcelare si poti vedea si la primarie, daca terenul este cuprins in intravilan.
Notarul trece in contract intravilan sau extravilan in functie de ce scrie in extrasul de carte funciara, el nu se duce la fata locului sa vada cum este terenul. De asemenea nu este treaba notarului si n-o sa scrie construibil daca in cartea funciara, la folosinta terenului, nu scrie folosinta pentru curti si constructii. Numai bine!