| Klausss12345678910 a întrebat:

Vreau sa cumpar un teren si anuntul suna asa: Vand teren 3000mp din masuratori si 3900mp din acte. Pretul este unul bun. Intrebarea mea este acei 3000mp din masuratori ce sunt cu ei? Se pot revendica in viitor de proprietar? Vanzatorul are intabulare pe tot inclusiv pe acei metri din masuratori.

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Va trebui sa lamureasca situatia. Unde lipsesc 900 mp? Cum e intabulat? Doar 3000 mp din masuratori, sau toti 3900 mp? Daca e intabulat ca in acte, platesti impozit pe toata suprafata, inclusiv cea lipsa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca, in realitate, terenul are numai 3.000 mp iar in acte este mai mare, respectiv 3.900 mp. Ce sa se revendice de proprietar daca terenul este mai mic in realitate fata de acte?

| Klausss12345678910 explică (pentru Ioandelasal):

Scuza-ma am vrut sa scriu 3900 mp din masuratori si 3000mp din acte. El vinde 3900mp desi din acte are 3000mp si restul masuratori.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Klausss12345678910):

Atunci, inainte de a cumpara, vanzatorul sa solicite rectificarea Cartii funciare, in sensul de a se inscrie in CF intreaga suprafata. Daca nu faci asta s-ar putea sa ai probleme, daca o alta persoana ar revendica diferenta de suprafata.

| Iote a răspuns:

Si eu ti-am raspuns ca la prima mentionare.
Tot va trebui sa lamureasca el situatia. Nu accepta sa-i platesti tot pana nu intabuleaza. Cred ca nici notarul nu va accepta.