| adytzuc7 a întrebat:

vreau sa primesc si eu un raspuns de la o persoana care are cunostinte din domeniu! deci am avut un credit la o BRD si am facut o refinantare la BCR! ok totul bine pana acum doar ca cei de la BCR mi au dat banii pentru refinantarea creditului in mana sa merg eu sa ii depun la BRD si sa inchid creditul acolo ceea ce mi se pare ciudat sa ti dea banii in mana cand ar fi trebuit ca ei sa faca refinantarea fara ca eu sa am acces la banii aia! mi-au dat banii am mers de i-am depus la banca unde vreeam sa inchid creditul dar s-a intamplat ceva in familie si am scos o suma de banii din banii aceia care trebuia sa refinantez creditul iar respectiva banca nu a mai putut incheia creditul pentru ca nu mai aveam intreaga suma! incetul cu incetul am scos bani de acolo pana ce am ramas fara si m-am facut cu 2 credite unul de la banca unde aveam credit si unul de la banca la care am vrut sa refinantez dar mi au dat banii de pe finantare pe mana si dintr-o prostie de copil i-am cheltuit! intrebara mea este aceea daca cei de la banca care mi-au acordat refinantarea au procedat legal dandu-mi mie banii aceia pe mana cand acei bani ar fi trbuit sa fie blocati sa nu am niciodata acces la ei! si daca pot face ceva sa-i dau in judecata sau nu stiu orice

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face sa-ti platesti creditele.
Nimeni nu te poate opri sa dai in judecata pe nimeni, dar asta nu inseamna ca o sa si castigi. In cazul expus sigur n-o sa castigi, dimpotriva o sa cheltuiesti aiurea niste bani (taxa udiciara de timbru, onorariu de avocat).
Nu BCR te-a pus sa cheltui aiurea suma pe care ti-a dat-o, dimpotriva, tu ai incalcat contractul, nerespectand scopul creditului.
Conform adagiului latin: Nemo auditur propriam turpitudinem allegans (Nimeni nu poate invoca in sustinerea intereselor sale propria sa culpa).