| octav005 a întrebat:

vreau sa va intreb daca m-ai exista in ziua de azi contract individual de munca sa i se acorde un exemplar angajatului? De exemplu, nu am primit niciun act doveditor ca sunt angajat. Am doar semnat protectia muncii.

Daca exista ce pot sa fac sa aflu daca sunt salariat si cu acte in regula? Multumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatorie incheierea contractului individual de munca si inmanarea unui exemplar salariatului, inainte de inceperea muncii.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.16.(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Forma scrisă este obligatorie pentru încheierea valabilă a contractului.
  (2) Anterior începerii activităţii, contractul individual de muncă se înregistrează în registrul general de evidenţă a salariaţilor, care se transmite inspectoratului teritorial de muncă.
  (3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă."
Daca nu ai semnat CIM atunci solicita incheierea lui si sa primesti un exemplar, altfel lucrezi la negru.
Daca angajatorul nu intelege poti sa-l reclami la Inspectoratul Teritorial de Munca din judetul tau.

| alessia5158 a răspuns:

In conformitate cu Art.16, aliniat (3) din Codul Muncii(http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2015.php#3):
"(3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă."
Chiar daca ai fost angajat pentru o perioada de proba, angajatorul este obligat sa incheie un CIM! CIM-ul odata semnat (de angajat +angajator ) este transmis si inregistrat la ITM ( Inspectoratul Teritorial de Munca)de catre angajator.

Deci, INAINTE de a incepe munca cere-i angajatorului intocmirea si semnarea contractului individual de munca. Daca refuza, iti sugerez sa renunti la acel job din doua motive:
* muncind "la negru" vei deveni sclavul patronului muncind cat si pentru cat vrea el!
* odata ce ai acceptat sa muncesti 'la negru" NU vei mai putea sa reclami ITM-ului nimic in legatura cu abuzurile patronului( incalcarea timpului de munca, incalcarea timpului de odihna, salarizare) caci vei fi amentat cu amenda de la 500 la 10000 lei!
Codul Muncii art. 260(http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2015.php#52):
"f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;"

| octav005 explică (pentru alessia5158):

Pai sincer in decembrtie anul trecut a adus vreo 7 - 8 contracte. dar al meu si al inca unui coleg cica la uitat sa il ia de la contabila. la cautat intre celelalte si nu la gasit pe al meu. este posibil sa ma angajeze fara sa semneze nici un contract? eu am semnat doar protectia muncii.

| alessia5158 a răspuns (pentru octav005):

Da, este posibil in cazul in care munca este "la negru"( angajatorul nu a declarat angajarea ta la ITM ).Iti sugerez doua modalitati/cai de a afla :
1. o cale directa : te duci la ITM cu cartea de identitate si intrebi daca figurezi in baza lor de date ca angajat la firma "X".
2. o cale mai ocolita pentru a afla daca muncesti sau nu "la negru": verifica daca esti asigurat la sanatate accesand platforma informatica PIAS : http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
Daca apari ca asigurat la sanatate, inseamna ca patronul plateste darile la stat pentru tine si nu muncesti la negru.

| octav005 explică (pentru alessia5158):

Exista și posibilitatea sa fiu asigurat la CNAS. DAR contract de munca de ce nu îmi da un exemplar? Concediu zice ca am dar fără plata. Dacă nu am nici un document de angajare și ma duc la ITM ÎMI da amenda?

| alessia5158 a răspuns (pentru octav005):

Nu primesti amenda daca nu le vei spue ca ai acceptat sa lucrezi atatea luni fara a semna un contract.La ITM spui ca doresti sa aflii daca firma la care lucrezi este corecta si ca ti-a inregistrat contractul de munca la acesta institutie.
Daca ITM-ul iti confirma ca ai un contract inregistrat la ei, nu-ti ramane decat sa ceri( cu insistenta!) angajatorului un exemplar din contractul tau--- este dreptul tau!(" Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă.")
Prin contract, ai dreptul atat la concediul de odihna cat si la concediu fara plata (citeste Codul Muncii!)

| octav005 explică (pentru alessia5158):

Am fost la casa de pensii. am cerut un formular de cotizare. si acolo apar cu CM -carte munca, s-au contract de munca, scrie norma de 8 ore. am aproape 12 luni la ei. AM fost la ITM si acolo a spus sa scriu o cererre in scris, si imi da raspunsul in 30 de zile.

eu am mai lucrat o perioada la ei. atunci am semnat un contract. apoi am plecat un an de zile, si m.am intors in prezent. posibil sa il fii bagat pe cel dinainte.

| alessia5158 a răspuns (pentru octav005):

Eu ti-as sugera calea cea mai simpla ---- cere angajatorului contractul de munca caci, oricum, este un drept al tau! Spune ca ai asteptat destul! Nu-l semna decat dupa ce-l vei citi cu atentie.
Daca vrei, poti face acea cerere catre ITM in care ceri sa ti se comunice daca ai sau nu ai un contract de munca ACTIV.