| Florescu_Nicoleta_1993 a întrebat:

Bunăă! M-ar interesa câteva răspunsuri. În timpul INM-ului se primește salariu ca auditor de justiție+bursă? Sau doar una dintre ele? La finalul cursurilor de 2 ani în cazul picării examenului trebuie restituiți banii primiți? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se primesc ambele, conform legii este o bursa avand caracter de indemnizatie, ce trebuie restituita alaturi de cheltuielile de scolarizare, daca nu reuseste la al doilea examen sau este sanctionat disciplinar cu excluderea din INM.
Conform L.303/2004, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 17
  (1) Auditorii de justiţie beneficiază de o bursă având caracterul unei indemnizaţii lunare corespunzătoare funcţiei de judecător stagiar şi procuror stagiar, în raport cu vechimea pe care o au ca auditori.
  (2) Bursa auditorilor de justiţie prevăzută la alin. (1) are natura şi regimul juridic al unui drept salarial şi se stabileşte pe baza indemnizaţiei brute prevăzute de lege pentru judecătorii şi procurorii stagiari, la care se vor calcula reţinerile pentru obţinerea indemnizaţiei nete, urmând a se vira obligaţia angajatorului şi a asiguraţilor la asigurările sociale de stat, precum şi obligaţia angajatorului şi a asiguraţilor privind contribuţia la asigurările sociale de sănătate. Auditorii de justiţie beneficiază de indemnizaţie şi în perioada vacanţelor."
Conform art.19, alin.(5), citez:
"(5) Auditorii de justiţie care nu promovează examenul de absolvire se pot prezenta încă o dată pentru susţinerea acestuia, la următoarea sesiune organizată de Institutul Naţional al Magistraturii. În cazul în care auditorul de justiţie nu se prezintă, în mod nejustificat, la examen sau nu promovează examenul în a doua sesiune, el nu poate fi numit ca judecător sau procuror şi este obligat să restituie bursa şi cheltuielile de şcolarizare, cu excepţia situaţiilor prevăzute la alin. (3) şi (4)."