| Girly97 a întrebat:

Bunica mea nevăzătoare cu certificat de handicap grav dorește să voteze la alegerile locale. Are dreptul? Dacă da, cum poate vota fără să dezvăluie secretul votului?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are dreptul sa voteze, intrand cu un insotitor de incredere in cabina de votare, respectiv cu o ruda apropiata, prieten, etc. Nu poate fi insotita de un membru al sectiei de votare sau un candidat.

| dannyel86 a răspuns:

"În lipsa unor buletine speciale, fie cu chenare ajutătoare, fie tipărite direct în Braille, persoana cu deficiențe de vedere intră în cabina de vot cu un însoțitor pe care și-l alege singură, dintre membrii familiei sau prieteni, care îi citește ce este scrie pe buletinul de vot și pune ștampila. Cu alte cuvinte, confidențialitatea opțiunii electorale nu este pe delin îndeplinită.

„Este un vot mijlocit", spune și Tudorel Tupiluși, președintele Asociației Nevăzătorilor din România (ANR). „Nu este corect, din punctul meu de vedere, pentru că oricâtă încredere ai avea, tot există o urmă de suspiciune, te întrebi dacă persoana respectivă, însoțitorul, a pus ștampila acolo unde tu ai fi vrut", mai spune el."
sursa:
https://romania.europalibera.org/......62887.html

| cristimihailov a răspuns:

Nu vine urna mobila la ea?

| JicaContra a răspuns:

Toti cetatenii acestei tari au DREPTUL sa voteze atat timp cat sunt in deplinatatea facultatilor mintale (nu sunt nebuni)... PUNCT
orice alt tip de handicap nu invalideaza dreptul la vot

NU exista contra la afirmatia de mai sus, altfel nu ar fi democratie... deloc

cat despre urna mobila, cred ca ar trebui sa te inscrii din timp pe o lista undeva!

| Jokers666 a răspuns:

Da are drept sa voteze de ce ca are un certificat special de handicap