| LanguageMaster a întrebat:

"Bunurile care au fost folosite, în orice mod sau destinate a fi folosite la săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală nu pot fi confiscate dacă fapta a fost săvârșită prin presă."
Cum adică "săvârșită prin presă"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptele au fost savarsite prin presa atunci cand faptuitorul s-a folosit de mijloace mass-media pentru aceasta, indiferent ca este televiziune, presa scrisa (ziare, reviste), radio, internet, de exemplu santajul sau amenintarea.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Șantaj (vezi cazul Dan Diaconescu de la OTV)

| Andrei900Boss a răspuns:

Da