| Ukaya a întrebat:

Ca sa fac scoala de judecatori de 2 ani trebuie sa am bacul luat? Sau daca dau sa intru si iau pot sa devin judecator fara alte diplome?

22 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doamne fereste! Ce intrebare ciudata! Cum sa mergi la un invatamant postuniversitar fara fara sa ai invatamant universitar?

| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezuele mare, dar tu esti limitat rau.
Parca ai mintea unui copilas de 5 ani, care crede ca ajunge judecator la papusi, cand are el chef.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, stai la umflat roti, ca asta este cel mai bine pentru tine si pregatirea ta profesionala.

| Lukasssz a răspuns:

Normal

| flixbuster a răspuns:

Ca judecator nu cred ca merge pe undeva cu 8 clase primare si doua de "profesionala" - decizi totusi pe niste vieti de oameni, trebuie sa ai o oarecare pregatire si anvergura intelectuala. Asta in mod normal.

Din pacate la cum sunt multi judecatori de la noi (ajunsi acolo prin acte de coruptie), chiar sunt de nivel 8 + 2 clase.

Alta casta din domeniul juridic este insa mult mai interesanta: notarii.

In alte tari, orice cetatean responsabil (= fara cazier) poate indeplini functie de notar public (= martor in fata caruia se incheie acte intre parti). La noi, e o casta inchisa, cu privilegii nemaipomentite (= tarife pe masura) si in care se transmit posturile doar in mod dinastic.

| SingleForOne a răspuns:

E școală de judecători, nu lucrători comerciali la Kaufland!
Tu măcar gândești când faci acele comparații?!
Academic vorbind, domeniile legale, medicale, economice și stiintifice sunt foarte dificile pentru care oamenii serioși învață ani grei! Mai ales medicina și dreptul (legile)! Mai ales anii de experiență în domeniu după studiile academice!
Doamne ferește să ajungă cineva în acele 4 domenii fără studii (cele economice mai au excepții), pentru că este durere peste tot!

E o diferență între un curs de 3 luni pentru lucrător comercial, bucătar, ospătar sau altceva; și cursuri de 3/4 ani în care sunt o infinitate de lucruri de învățat!
Teoretic, cineva nu devine manager prin simpla experiență și dezvoltare personală, deși se întâmplă des... dar un manager/judecător/medic /om de știință adevărat are studii serioase în domeniul său!

| MariaEElena0505 a răspuns:

INM adică? Da. Trebuie sa ai dreptul terminat. ‘)) Cum sa devii judecător fără drept?

| Ukaya explică (pentru MariaEElena0505):

Pai daca invat singur tot la ce imi trebuie diploma aoa de ****?

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ukaya):

In primul rând, vorbește politicos. Eu sunt la drept și este o facultate serioasă din care înveți atât de multe lucruri. Și nu, nu este asa usor de inteles.
Oricum, câți ani ai? Ca mintea nu prea te duce. Du-te și fa INM in alta țara. Nicio țara din toată lumea aceasta nu permite asa ceva. Doamne ferește!

| Ukaya explică (pentru MariaEElena0505):

Nu mai suport frate peste tot ne cer diplome. daca eu vin si dau acelasi examen cu tine si eu i-au si tu nu cu ce te ajuta pe tine ca ai facut dreptu si eu nu?

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ukaya):

Faptul ca am cunoștințe. Știi măcar puțin drept penal și drept civil de vorbesti? Dacă nu vrei diploma, du-te și lucrează ca informatician. Acolo se poate. Ca idee.

| Ukaya explică (pentru MariaEElena0505):

Pai daca dau examenu si il i-au nu e logic ca stiu esti turca?

| flixbuster a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Le-ai tras-o tuturor IT-istilor cu asta... gunoier, maturator, IT-ist, tot aia - nu trebuie diploma.

In strafundul sufletului ai asa o ura neimpacata pe IT-istii astia care nu le au cu toceala ca ei pot fara diplome, este? Cu STEM-ul cum ai stat prin scoala?

Dar ca sa te dezamagesc nitel, daca vrei ca IT-ist in institutii publice, surpriza: iti trebuie diploma!

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru flixbuster):

Eu am dat ca exemplu. Nu sunt deloc invidioasa pe ei. Și este greu sa ajungi informatician. Pentru ca sunt anumite lucruri grele. Eu i-am dat un sfat. Dacă vrei o profesie intelectuala fără diploma, poți sa faci asta. Bine, ar fi de preferat un curs totuși, dar asta este treaba lui.
Imi pare rau dacă te-ai simțit atacat sau ceva. Am chiar un prieten bun care intr-adevăr este la facultate, dar nu la informatica…si profesează ca informatician. Câștiga foarte bine si se vede ca este inteligent. ‘)

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ukaya):

Tu ești turc din câte văd. N-ai cum sa dai examenul fără facultatea de drept. Apuca-te de invatat și după vorbim.

| Ukaya explică (pentru MariaEElena0505):

Stai linistita ca stiu mai mult drept decat tine fara niste diplome inutile

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ukaya):

Ok. Dacă știi atât de multe, te rog frumos sa te duci sa dai INM-ul. Sa vezi cum aia te dau afara. Hai, du-te, fa-ți un dus rece și revino-ți naibii. Trezirea copile.

| Ukaya explică (pentru MariaEElena0505):

Fetito ai grija cum vorbesti ca nu ai varsta mea si nici creieru meu

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ukaya):

Văd. Creier de 5 ani, băiețelule. Cel puțin la iq. Hai pe bune. Pui niște intrebari de toată jena. Hai pa pa. Adios. Sper sa intri la drept. Sau dacă nu, stai acasa. Ca asa e cel mai bine. Sa stai și sa nu înveți nimic. Facultatea exista pentru doritorii care vor sa învețe. Din câte se pare tu vrei sa mergi pe calea cea mai ușoară, deci ești lenes.și in același timp ești un incapatanat…nici nu mai zic nimic. O zi frumoasa!

| NLS a răspuns (pentru Ukaya):

Tu nu stapanesti gramatica de clasa a 5-a, si nici logica nu pare c-ai studiat,... sunt tare curios ce strategie ai adopta ca sa treci acele examene, unde trebuie sa tocesti pana la virgula cursurile?

Intamplator cunosc un profesor de la facultatea de drept...
Daca ai sti cum matura cu cei ca tine, laughing unul nu ramane dupa primul an.
Si ma refer la cei cu bacul luat cu 10 pe linie, veniti de obicei de prin partile Moldovei.

| Ukaya explică (pentru NLS):

Ce am gresit la gramatica? a-si invata din cartii oricum stiu foarte multe lucruri si din filme si ce am m-ai citit eu din curiozitate

| PiouelPol a răspuns:

Omule laughing))) incep sa cred ca esti un troll online, zilele trecute voiai sa fii primar, deputat, medic in Asia/Africa fara diploma etc. Inceteaza, ne faci doar sa radem. Oricat crezi tu ca stii din filme si carti, nu le pasa lor ce stii tu daca nu stii sa aplici ceea ce stii. Esti penibil deja, ce urmeaza sa ne mai intrebi? Daca poti fii profesor fara sa faci modulul psihopedagogic? Daca poti sa te faci politist doar cu filmele la care te-ai uitat tu?