| runawaygirl a întrebat:

Ca si minor pot inchiria o camera intr-o pensiune sau hotel?

4 răspunsuri:
| CrazyRat a răspuns:

Daca ai varsta minima de 14 ani si ai actul de identitate da poti, dar is unele pensiuni/hoteluri care iti cere sa ai varsta minima de 18 ani dar asta mai rar. Bafta!

| CrazyRat a răspuns:

Mai este un topic asemanator.

http://www.tpu.ro/......-pentru-a/

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG 237/2001 este interzisa cazarea persoanei care nu prezinta un act de identitate - carte de identitate ori pasaport. De asemenea este interzisa cazarea minorilor sub 14 ani, daca nu sunt insotiti de un parinte ori de reprezentantul legal, exceptie facand grupurile organizate cu insotitor. Cazarea minorilor intre 14-18 ani nu este interzisa dar stiu ca sunt hoteluri care nu accepta sa primeasca minori.

| mont a răspuns:

Legal dacă ai minim 16 ani nu e interzis, in unele cazuri poate chiar și 14 ani, dar multe unități de cazare au alte limite de vârsta, deregula 18 ani dar poate fi și mai mult. Suna înainte și vezi dacă te poți caza sau nu.