| cristiww a întrebat:

Calomnia, mai bine zis bascalia pe un forum.

Stiu ca nu mai este infractiune.
Daca cineva are un cont pe un forum public, un nick care nu reprezinta numele real, nu are poza lui la avatar si nici alte date personale de interes si face "bascalie" de tine pe un forum fara sa te injure, fara sa te ameninte sau sa se foloseasca de problemele tale medicale ori rasisme. Il poti da in judecata pe civil? Ok, putin probabil sa fac asta, dar macar ii pot "flutura" treaba cu judecata pe la nas ca sa se potoleasca? Sau stiind ca nu am nici o sansa va fi si mai rau?
La randul meu, nici eu nu am numele real pe forum, nici poza etc deci tehnic vorbind nu prea m-ar calomnia. Doar ca ma agaseaza mereu, ma enerveaza, creaza scenarii imaginare despre mine, face glume si bascalii pe seama mea. Administratorii forumului nu fac nimic in acest sens, cred ca sunt prieteni "pe net" si se simpatizeaza reciproc.
Nici eu nu vreau sa renunt la cont, pentru ca invat de acolo de la oameni de valoare.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Https://adevarul.ro/......index.html

https://www.avocatnet.ro/......nline.html

Planul A: Totusi, eu zic ca sa cauti sa il ocolesti, si sa nu pui paie pe foc. Pentru ca acolo unde nu sunt paie, focul se stinge.

Planul B: Daca te-ar ajuta cu ceva, mi-as putea face cont pe site-ul/forumul respectiv si i-as scrie ceva acelui tanar lipsit de educatie. Dar pentru asta am nevoie de un link (in mesaj privat, bineinteles) unde sa pot vedea discutiile voastre. Asta daca iti asumi/permiti riscul ca moderatoii sa-ti inchida contul si sa nu mai poti intra pe site-ul respectiv.

Iar daca spui ca acolo sunt oameni de valoare, unde este valoarea lor si nu apara pe cel slab? Inteligenta nu valoreaza nimic; ci caracterul il face pe om sa fie om.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Forumul respectiv nu are ceva admini? Regulament? Daca tu zici ca aia nu fac nimic... despre ce forum de doi lei discutam aici? Sint sigur ca iti pot recomanda unul decent si mai util pe aceeasi arie.

| sabin89 a răspuns:

Va fi si mai rău; părerea mea.
Nu te stresa. Câinii latră, ursul trece. Dă-i "ignore" si mergi mai departe.

| Plato a răspuns:

Nu cred ca prea poti face ceva. Nu ii poti da block/ignore?