| GolopențaAdrian a întrebat:

Cand a dus-o Romania cel mai bine din toate punctele de vedere?

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti lua "din toate punctele de vedere" bine in nici o tara din lume!
Noi consideram ca ne este rau, fata de tarile dezvoltate din unele tari din vest. Dar daca ne comparam cu restul lumii, putem constata ca peste jumatate din populatia Globului o duce mai rau decat noi! Insa si intre ei exista oameni fericiti, si in tarile "dezvoltate" sunt multi nefericiti, chiar daca sunt mai bogati.

Noi avem o problema mare: nu stim sa ne evaluam realistic. Avem bogatii naturale pentru care ne invidiaza multi oameni bogati din lume, dar nu stim sa le punem in evidenta. Avem ape minerale de calitate, pe care le exportam pe bani grei tarilor arabe, care n-au mai nimic in afara de petrol si nisip in desert.

Mai pot continua, aproape spre infinit.

Motorul bunastarii este auto-evaluarea pozitiva.
Aici trebuie sa mai lucram mult, dupa care sa invatam sa ne "vindem" lumii, cu succes.

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Da la romanii e o boala sa se vaicareasca si sa fie nemultumiti

| RAY a răspuns:

Cand erau in minoritate romanii =nu sunt rasist, se poate vedea banatul cat de bogat era cand svabi erau majoritatea sau in ardeal cand sasi erau majoritatea, azi e la fel, economia tari vine din banat, ardeal atat

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Daca te-ai uitat la poza aia nu pare o economie prospera ci acum o duce Romania cel mai bine

| RAY a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ce poza?

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Pusa de Dismally

| RAY a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Eu vorbesc de istorie acum, de fapte

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Ok,asa e ca zona de vest e mai bogata si orasele cele mai mari din rest sunt niste centre puternice

suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu sa tragi o concluzie.
Au fost ani buni în timpul lui Carol care a dezvoltat tara într un ritm rapid și susținut.

În timpul lui Ferdinand ne am unit.

La începutul lui Ceaușescu a explodat industria.

În perioadele mai apropiate noua am intrat în UE și s au schimbat standardele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pare că în 1937.
Avea cea mai mare întindere teritorială și avea o economie prosperă, care nu și-a regăsit echivalentul prea curând după război.

| Dismally a răspuns:

Acum o duce cel mai bine, in trecut a fost rau sau foarte rau. Cine spune ca Romania o ducea bine in perioada monarhiei nu stie ce vorbeste, probabil ati uitat de rascoala din 1907 cand taranii care reprezentau 80% din populatie mureau de foame si erau tratati mai rau decat animalele.

| brokxy a răspuns (pentru Dismally):

Multe stii tu

| Dismally a răspuns (pentru brokxy):

Poate ca nu stiu asa multe si poate raspunsurile mele sunt eronate si nefolositoare cum afirmi tu, dar in cazul acesta nu vrei sa ma "luminezi" si pe mine? Sa-mi spui pe ce te bazezi cand afirmi asta, care sunt datele legate de nivelul de trai in Romania pe care le-ai studiat pana acum?

| GolopențaAdrian explică (pentru Dismally):

Aici te cred

| Mayar a răspuns:

Invremea lui Ioan Cuza - a domnit doar cativa ani pentru ca mizerabilii de boieri au vazut ca tara incepe sa o duca prea bine ca ar trebui inlaturat sad El a dat tuturor oamenilor sansa de a primi educatie, gratis, plus multe alte reforme. A realizat atat de mult in doar cativa ani! Ce bine ar fi dus-o tara daca nu existau mizerabilii de boieri!

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayar):

Asa e cand exista conducatori buni, totii se lupta sa il dea jos

| Mayar a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Da, ai dreptate. sad

| Vvistula a răspuns:

Niciodată

| alex15ccc a răspuns:

In vremea regelui mihai, parerea mea

| GolopențaAdrian explică (pentru alex15ccc):

Se poate dar de Carol si de restul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex15ccc):

laughing

| danaieladaniela a răspuns:

Eu cred ca pe vremea lu Ceausescu. daca nu aveai de lucru iti dadea nu te lasa sa mori de foame era ratie

| ElaIliesi a răspuns:

Nu stiu Romania, dar romanii azi o duc cel mai bine. In vremea regelui nici nu exista anestezie, te durea o masea trebuia sa o scoti cu clestele fara anestezie laughing

| GolopențaAdrian explică (pentru ElaIliesi):

Cum adica nu stii Romania? Da acum tehnologia si stiinta e la cel mai ridicat nivel de pana acum

| unpierdut a răspuns:

Cand nu exista

| brokxy a răspuns (pentru unpierdut):

Exact asta am vrut sa scriu si eu jur laughing laughing laughing

| anonimg a răspuns (pentru unpierdut):

Asta am vrut sa spun si eu: cand nu exista. happy

| Lydia2806 a răspuns:

Cand era Ceaușescu