| Andrəi a întrebat:

Cand eram eu mic prin 2009 parca (aveam 5 ani) niste copii de ai unui vecin au dat foc la apartament, tatal meu cu vreo 3 vecini au spart usa(asta fiind incuiata),salvand copiii care strigau pe balcon "Ajutor".
Au venit părinții lor acasa,i-au certat si tatal lor cu probleme psihice i-a zis tatalui meu pe un ton agresiv "De ce mi-ai spart ma usa?" Tatal meu i-a spus "Bai prostule,iti ardeau copiii in casa". Asta raspunzand "Mai bine ardeau copiii decat sa imi spargi usa". Mamei mele i-a spus ca tatal lui e Sfântul Constantin si mama lui era Sfanta Elena.
Femeia l-a părăsit cand a auzit afirmațiile astea si a luat copiii,el a venit acum un an din Spania si de atunci numai probleme le face copiilor din cartier,statea in parc cu mainile acoperindu-i capul(ca la vatea-ascunselea) dupa cateva secunde le ia si incepe sa raga (da ca un leu) alearga copiii, unuia i-a rupt blana de la geaca, cu un prieten de al meu (asta are 17, vecinul problema 40 cred)era sa se bata.Eu trecand pe lângă ei m-a întrebat baiatul asta "Asta e ta-su' la "X"? (Numele vecinilor) Si i-am zis nu,e unchiul lor,dupa vecinul ma ia de mana si imi zice "Nu iti face nimic asta rau,eu te apar ca esti baiatul meu" i-am zis ca nu imi face nimic acel băiat, dandu-i drumul la mana si fugind.
Au dat copiii din cartier cu petarde in spatele lui,el stand pe o banca, a urinat pe el, a venit la mine si mi-a zis (scuzati limbajul) "Tu esti fiul lui Costica?" "Da"
"De ce mi-ai dat cu mai multi baieti cu petarde? Ca m-am pisat pe mine".
Am continuat ca nu, dar nu ai impacare cu nebunul.
Strigau 2 prieteni (scuzati limbajul) "M**e Lili" si eu fiind cu ei, asta fiind cu probleme am fugit, doar nu luam bataie ca prostu'.
Ma vede după 3 zile si imi zice "De ce ai strigat m**e Lili?" am zis ca nu, dar nu ai ce face cu nebunul x2, a zis ca ma duce la tata si ma ia de ureche, i-am zis ca nu e acasa, e la București si ca o sa ii zic ca se ia de mine, el răspunzand cu "Nu o sa imi para rau de ce se va întâmpla" (fiind vorba de nebun ca se ia de mine mereu)eu daca era sa ma lovească am zis ca ii dadeam.
Acum 2 ore ieseam de pe teren cu vreo 4 băieti din cartier si zice unul "Hai ba la Lili sa ne alerge" Eu"Stai dracu cuminte ca ala e nebun" dupa colt cine era? Nebunul, nu mi-a zis nimic dar am inceput sa alerg, i-am spus tatalui meu si a zis sa nu il mai bag in seama, vreau sa imi iau un spray cu piper pentru orice si o plangere la politie in caz de lovire sau alte amenințări.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copile, te invat un lucru, ce aplic si eu:
Cu oameni nebuni, furiosi, beti nu te pune, da-le dreptate si lasa-le in pace. Cel mai bine este daca le ocolesti de departe, sa nici nu te observe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vremea lui Ceaușescu legea, poliția era mai restrictivă cu nebunii. Acum sunt mai mulți în libertate, gata de a face rău, căci mintea lor nu este în stare să evalueze ce e bine și ce e rău. De asemenea legea nu permite ca un nebun să fie internat fără acordul lui. Iar poliția nu poate interveni doar dacă acesta comite o faptă gravă.
Dacă totuși acțiunile de hărțuire și de perturbări ale liniștii publice sunt exagerate ca în acest caz, se poate sesiza poliția și asistența socială în scris. S-ar putea să ia măsuri.
Dar în primul rând, voi copii să înțelegeți că el nu este un om rău, ci un om bolnav, cu care este bine să nu te joci, căci ai putea să o pățești rău.

| Ineys a răspuns:

Frumoasa poveste, cu ce te putem ajuta?

| Andrəi explică (pentru Ineys):

Sa te omori, asta as vrea, voiam sa vad dacă ma pot duce la politie daca mai continua cu amenințări

| Ineys a răspuns (pentru Andrəi):

Atunci invata diferenta dintre a pune o intrebare si a spune ceva.
Ai spus ca vrei sa depui plangere la politie, nu ne-ai intrebat daca poti merge la politie.

Nu te-am intrebat ce vrei de la mine, te-am intrebat cu ce te putem ajuta aici, pentru ca repet, nu stii sa formulezi o intrebare.