| SingleForOne a întrebat:

Când folosesc un taxi, ar trebui să fie prețul pe kilometru sau prețul pe kilometru plus timpul de stat în trafic?

De exemplu, într-o zi am parcurs 7km cu un taxi, 2.5 de lei/km, am plătit 20 de lei; în altă zi, același traseu și același cost, am plătit 25 de lei, dar a fost traficul mai mare și am văzut cum crește prețul la taximetru. De ce se întâmplă asta dacă eu platesc preț/km?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cand masina nu se misca esti taxat pentru timpul petrecut in ea.

| Vântulalb a răspuns:

Platesti "pornirea", echivalent cam cu un km, distanta parcursa dar si stationarea. Orice ocol, cat de mic, iti adauga bani la plata.

| Anuket a răspuns:

Plătești preț pe timp și distanță.

| Valorosul69 a răspuns:

E pe timp barosane