| AnonimMareMareMare a întrebat:

Cand hotaraste puterea sa te bage la inchisoare, aduna tot ce ai facut? De exemplu daca intr-o fapta se incadreaza mai multe, se aduna ani pentru fiecare ilegalitate incadrata in fapta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La inchisoare te poate baga doar instanta de judecata. Daca ai comis mai multe infractiuni si esti pedepsit pentru fiecare atunci pedepsele nu se aduna, ci se contopesc, respectiv la pedeapsa cea mai mare se adauga o treime din restul pedepselor.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se contopesc doar pedepsele concurente.
aca ai savarsit mai multe infractiuni se aplica prevederile art. 39 din Codul penal nou.
A se adauga un spor de o treime din celelalte pedepse la pedeapsa cea mai mare, nu inseamna contopire. Contopire inseamna atunci cand sunt doua pedepse concurente, chiar executata una dintre ele, se adauga la cea mai mare o treime din pedeapsa mai mica si se executa ce rezulta. Exemplu: Dintr-o pedeapsa de 6 ani pentru o fapta a fost executati 5 ani, iar individul a mai obtinut ulterior sau pe timpul executarii pedepsei inca o pedeapsa de 3 ani de inchisoare. El va executa in total 7 ani de inchisoare, dei inca 2 ani. Nu fac referire la legile speciale.

| troleibuz a răspuns:

Da.