| SingleForOne a întrebat:

Când lucrezi sub un șef care deține o firmă, acesta poate veni și pleca când dorește, nu respectă un program stabilit de lucru (o zi vine, 2 zile nu, etc; de la ora n - până la ora n), dar are așteptări de la angajat să realizezi toată activitatea sa, să respecte programul stabilit lui, plus să lucreze peste program (1-2 ore, sau în weekend), ai putea să-l acuzi în instanță pe angajator de abuz în serviciu?

Dar pe angajatorul care nu deține acea firmă, doar are poziția?

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

Salut!
Poti sa acuzi un angajator, la ITM ( inspectoratul teritorial de munca), daca iti sunt incalcate drepturile.
Nu te poate obliga sa lucrezi suplimentar de ex sau nu iti poate da bani mai putini.

El poate pleca si veni oricand dar tu trebuie sa poti dovedi ca nu ai putut indeplini sarcinile din cauza lui. Adica sa il suni, ii dai mail-uri, etc... iar el sa nu iti raspunda. Atunci poti spune ca din cauza lui nu ai facut treaba...
Oricum este mult prea complicat, o risipa inutila de energie si nervi.

Iti recomand doua variante:
1. Poarta o discutie deschisa cu el si incearca sa rezolvi problemele
2. Aplica cu incredere la alte job-uri si elimina cauza stresului

Bafta!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este abuz in serviciu.
Cat priveste timpul de munca este bine sa citesti art.111 - 124 din Codul muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare si te lamuresti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Banuiesc ca esti foarte tanar! Cum de ai intrebari din categoria "comuniste"? Sefu-i sef si raspunde doar in fata sefului sau pentru ce face. Cat despre timpul de munca, ala este bine reglemntat si poti sa-i faci reclamatie la ITM. Ideea este ca dupa nu vei mai avea zile bune cu el.

| Mirel4412 a răspuns:

Isi face ce program vrea, de aia e sef.

Răspuns utilizator avertizat