| anonim_4396 a întrebat:

Cand schimbi domiciliul intr-un alt judet decat cel actual, normal ca trebuie sa refaci buletinul. Insa intrebarile mele sunt : 1
Buletinul se poate face in orasul respectiv in care vrei sau trebuie mers la resedinta de judet?
2.Se face poza noua de buletin?
3. Trebuie mers la registrul miliatar etc din nou? Stiu cand am facut 14 sau 18 ani a trebuit sa merg sa ma treaca in ceva registru militar asa de formalitate

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.La schimbarea domiciliului trebuie sa-ti preschimbi cartea de identitate si preschimbarea se face la SPCLEP de care apartine noua localitate de domiciliu.
2.Bineinteles ca se face poza noua.
3.Nu mai trebuie sa mergi nicaieri.
P.S. Presupun ca faci diferenta intre schimbarea domiciliului (esti proprietar al noii locuinte si te muti acolo) si schimbarea resedintei (flotant). In al doilea caz nu iti preschimbi cartea de identitate doar trebuie sa obtii viza de resedinta (flotant).

| mgtow a răspuns:

Cand te muti te duci la primaria orasului unde vei locui si se ocupa de buletin. La armata poti sa te inscrii daca vrei tu in evidenta, e pentru caz de razboi te obliga sa te inrolezi in rest nu are relevanta

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu ti se face poza noua, ti se face viza de flotant, apare noua adresa pe spatele buletinului - un autocolant.
Persoana care te primeste in spatiu va trebui sa faca o declaratie.
Da, se face in orasul respectiv.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru alina2k18):

Depinde de ce vrea el sa faca... poate vrea sa isi schimbe CI, nu se intelege foarte clar din intrebare... in acest caz se face poza. Daca vrea viza de flotant, nu se face. Pentru cel care a pus intrebarea:Trebuie sa mergi la SPCLEP din noua localitate.