| username1username a întrebat:

Cand se primesc bursele de merit pentru gimnaziu si bursele se dau pe media semestriala sau anuala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursele de merit se primesc lunar, data exacta din luna depinde de cei ce acorda aceste burse.
Exista situatii cand se acorda in baza mediei semestriale, pentru semestrul urmator si situatii cand se acorda pe intreg anul scolar, pentru rezultatele anului scolar anterior.
Conform Criteriilor generale, de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, aprobate prin O. ME nr. 5870/2021, citez:
"ART.8. (1) Bursele de merit se acordă elevilor care au rezultate deosebite la învăţătură şi se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a) au obţinut media generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate/semestru în anul şcolar anterior, cu excepţia clasei a V-a şi a clasei a IX-a;
b) au obţinut media generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii din clasa a V-a;
c) au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 9, 50, pentru elevii din clasa a IX-a, pentru cei care vor beneficia de bursă de merit în semestrul I, respectiv au obţinut media de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate în semestrul I, pentru cei care vor beneficia de bursă de merit în semestrul al II-lea;
d) au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor şcolare naţionale organizate de ME;
e) au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de ME.
(2) Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a), b) şi c) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii din clasa a V-a, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii din celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
(3) Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a), b) şi c) este revizuită semestrial, în funcţie de modificările intervenite în situaţia şcolară a elevilor.
(4) Lista competiţiilor şcolare naţionale, precum şi a competiţiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, pentru care se acordă bursele de merit menţionate la alin. (1) lit. d) sau e), este aprobată şi publicată de ME.
(5) Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. d) şi e) se acordă pe perioada anului şcolar care urmează anului în care s-au obţinut rezultatele menţionate la alin. (1) lit. d) şi e)."