| InYourPants a întrebat:

Cand se semneaza contract pentru munca inainte sa incepi munca de ce unii dau contract dupa ce incepi, e normal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca trebuie incheiat si semnat inainte de inceperea muncii, conform Codului muncii, citez:
"ART. 16
  (1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română, cel târziu în ziua anterioară începerii activităţii de către salariat. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului.
(2) Anterior începerii activităţii, contractul individual de muncă se înregistrează în registrul general de evidenţă a salariaţilor, care se transmite inspectoratului teritorial de muncă cel târziu în ziua anterioară începerii activităţii.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior începerii activităţii, să înmâneze salariatului un exemplar din contractul individual de muncă."

| gabicoo a răspuns:

Spionii nu au contract de muncă băi Bond, James Bond!
laughing

| InYourPants explică (pentru gabicoo):

Ei mi-ar face dar nu ma gasesc

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Acuma o săptămână l-am loat după 2 luni si

| SanL a răspuns:

Inainte, Asa e legea.