| LanguageMaster a întrebat:

Când se va diminua în mod semnificativ fenomenul șpăgilor în spitale?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand spaga ceruta /primita INAINTE de actul medical se va sanctiona cu inchisoare sau amenda uriasa pentru medici.
Daca medicul va primi dupa actul medical o atentie pentru tratamentul reusit, de valoare simbolica (sub 100 euro), atunci il merita.
Daca atentia este de valoare mai mare sau baneasca, atunci medicul sa elibereze o chitanta si sa platesca o cota de impozit pe venit, simbolic (de exemplu 3-5% din valoare /suma). In caz contrar sa fie tratat ca venit ilicit.

| Simpatic a răspuns:

Doar atunci cand vor fi procurori sub acoperire la fel de multi ca si pacientiwinking
DAR va rog sa faceti o distinctie intre :
SPAGA pe care eu o dau ca un cadou pentru caci consider ca acel medic merita ca m-a facut bine sau mi-a facut un bine, aceasta spaga este un CADOU pe care pacientul il face benevol si nu este conditionat, din punctul meu de vedere nu ar trebui sa fie supusa legii!
Spaga 2 : spaga pe care un medic ma conditioneaza sa o dau altfel nu ma va trata corect sau nu ma va opera, aici consider ca trebuie sa se inaspreasca legea si legea sa actioneze!
Or mai fi si alte modalitati de daruri de acestea eu le-am expus pe cele doua diametral opuse, una este voita si o faci ca asa vrei tu daca vrei tu! pe cea impusa, conditionata si legea o sanctioneaza.
Pe mine altceva ma deranjeaza acesti medici care prin reprezentatii lor sindicali se plang ca au salariile cele mai mici din Europa, cand de fapt nu am vazut medic sarac, unii nenorociti care nu se mai satura de bani lucreaza atat la stat cat si la privat ca ii gasesti 1 ora colo si restul la clinicile private, CU ACESTIA MINISTERUL AR TREBUI SA FACA CEVA, CU CHIULANGII DE LA SISTEMUL DE STAT CARE MANANCA CU MAI MULTE GURI, unii au venituri de zeci de mii de euro/luna cu sau fara spagile cumulate fiind in functii de conducere la stat cat si la 3-4 clinici particulare, murdari de bani!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost în decembrie 2019 în spital. Nu se primea șpagă.

| Wr3nch a răspuns:

Cand oamenii nu o sa mai fie dispusi sa ''de un ban ca sa stea in fata'' si orice medic care sugereaza ca vrea spaga e prins frumos cu un flagrant si dat afara.

| Bizon95 a răspuns:

Cand salariile doctorilor vor fi destul de mari
SI
la momentul respectiv SI NUMAI LA MOMENTUL RESPECTIV, se vor chinui sa ii prinda daca iau spaga, moment in care nu isi mai vor risca slariu pentru spaga care nu poate fi asa de mare

in state asa e, un neurochirurg ia si 2 MILIOANE de $ pe an, ala nu o sa ia spaga... EVERRRRR

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când personalul din spitale vor constientiza de păcat si își vor însuși regula de aur "ce tie nu-ți place, altuia nu-i face". Dar pana atunci, " ce naște din pisica, șoareci mănâncă".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când medicii nu vor mai fi atât de lacomi și vând romanul ( cetățeanul de rand) nu va mai obișnui medicii și în general personalul din spitale cu atenții. Pentru că tot vina pacientului este ca dă șpagă. Daca toată lumea nu ar mai da șpagă și toată lumea ar merge la DNA când se cere șpagă, totul ar fi ok. Eu nu am ajuns la ușa medicilor, Dumnezeu mi-a dat sănătate. Însă cel care mi-a cerut șpagă ii jur ca fac plângere la DNA.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, este vina pacientului. Greseala este sa crezi ca este vina pacientului individual si nu a colectivului de pacienti. Tu, pe cont propriu, nu poti schimba de fapt nimic. Sa presupunem ca ajungi cu cineva drag la urgenta. Medicul iti cere pe fata 1000 de lei, ca altfel face strictul necesar si, stiind ca persoana poate muri si el (medicul) este acoperit de hartii, ce faci? Mergi la DNA sa-i faci plangere sau ii dai banii?
Daca e ceva ce poate astepta, probabil o sa mergi la DNA si la alt medic. Intr-un caz de urgenta, cel mai probabil nu.

Cred ca schimbarea ar trebui sa inceapa de la medici. Ei (se presupune) ca sunt mai educati si inteligenti decat badea Vasîli pe care-l dor șalele. Pe deasupra, sunt cu siguranta mult mai bine platiti.