| lexandrine a întrebat:

Cand va intra Turcia in Uniunea Europeana?

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Am urmarit in ultimul an discutiile privind viitoarea aderare a Turciei la UE si nu am ajuns la nici o conluzie :-). Am vazut argumente contra pornind de la "esenta crestina" a Uniunii (desi nestipulata nicaieri intr-un act oficial), pana la problemele de problemele ce tin de neindeplinirea unor criterii politice, economice, cele legate de libertatile individuale. Sustinatorii primirii Turciei in UE vorbesc despre importanta de a avea un stat majoritar musulman de partea Europei. Unul din sustinatori este OBAMA si din cei ce sunt impotriva SARCOZI

| Parintele a răspuns:

Sper ca niciodata.

| Ben. a răspuns:

Decat ucraina mai bine turcia.eu cred ca va fi foarte curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestai ca europa este "crestina" nu e valabila, toate tarile (inclusif Romania) au declarat ca sunt seculare (adica nu mai au religie de stat) inclusiv UE este seculara are multe religii adunate laolalta, i fine, eu cred ca turcia va intra in UE, de ce? pentru ca daca va intra atunci UE va avea o pista de lansare catre orientul mijlociu si nu isi permite sa piarda asta, se vorbeste ca si iraq sa intre daca intra turcia dar asta e doar un zvon, idea e ca UE daca accepta turcia va intra in coasta rusiei o mai accepta si pe ukraina, se zvoneste ca aceasta "Criza" este facuta pentru a forta tarile din afara UE sa intre in UE. Binecuvantarile Tatalui nostru asupra voastra happy

| d0i0n0 a răspuns:

Cat de curand dar iti zic strica tot echilibrul pentru ca nu exsista monarhi in Europa ei ar fi primi