| AvalohAlyn a întrebat:

Când vom avea referendum de Fara penali în funcții publice(inițiat de USR)? Cat mai e de așteptat? Are șansă să devină subiect de referendum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie cand dar nu este nevoie de referendum pentru aceasta initiativa, ar fi o cheltuiala fara nici un rost.
Este destul sa fie adoptata o lege pentru completarea Constitutiei cu un articol care sa prevada aceasta, este cu mult mai simplu, totul este ca legea de completare sa fie votata in fiecare Camera cu cel putin 2/3 din numarul membrilor. Abia dupa aceasta este obligatoriu organizarea unui referendum.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu actuala componenta a parlamentului... Niciodata

| AC4S4 a răspuns:

In 2015 s-au strans semnaturile pentru Referendumul pentru modificare articolului 48 (sau "Referendumul pentru familie"). Acesta s-a organizat in 2018, dupa 3 ani.

Semnaturile pentru "Fara penali" s-au strans in 2018. Astfel, probabil, referendumul va fi prin 2021.
Are sansa sa devina subiect de referendum, fiind o initiativa cetateneasca.