| troleibuz a întrebat:

Care a fost cauza exploziei de la Beirut?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu stii tu, noi cum crezi ca putem sti? Probabil teroristii.

| goguPatent a răspuns:

Cica un incendiu la un depozit de explozibil. Da acu cine stie, in zona aia.

| florin926481f a răspuns:

Incendiu la un depozit de materiale pirotehnice

| Yuoia a răspuns:

Am vazut stirea. Inca nu se stie ce era in acel depozit. Iar din filmarile martorilor, se vede: explozie, incendiu, explozia cea devastatoare.

| gabicoo a răspuns:

Nitratul de amoniu depozitat în condiții improprii! Mai întâi a avut loc un incendiu, apoi s-a produs explozia (nitratul de amoniu a fost adus de un om de afaceri rus cu un vas rusesc aflat sub pavilion moldovenesc).
Acuma vom vedea care a fost realitatea :
- accident,
- mâna sirienilor și a aliaților lor ruși
- israelienii - care, suspect de rapid, au negat orice implicare a lor!

Bula
| Bula a răspuns:

Prostia ingramadita si multiplicata.
S-a depozitat laolalta o cantitate imensa de ingrasaminte chimice (2600 TONE de nitrat de amoniu), alaturi de un alt depozit de ARTIFICII.
Se pare ca, intai s-au aprins artificiile, de la care a explodat si depozitul de ingrasaminte.
Nu ar fi exclus nici ca, cineva si-a aruncat un muc de tigara, care a declansat totul, dar dupa o asemenea serie de explozii nu cred ca se vor gasi urmele cauzei.

| Curious2 a răspuns (pentru gabicoo):

Dom' profesor, care sirieni si rusi?
Serviciile lor secrete?
Rusii sunt peste 144 de milioane.

| gabicoo a răspuns (pentru Curious2):

La serviciile secrete siriene și la grupul rusesc Wagner mă refer!

Tot serviciile secrete siriene l-au lichidat, în 2005, pe Rafic Hariri, premierul libanez de atunci. După acel eveniment Libanul a intrat în criză. Criză amplificată și de valul de refugiați veniți din Siria.

Se pare că de acest eveniment nu sunt străini israelienii. Actualul premier libanez este aliat cu Hezbollahul - dușmanul de moarte al Israelului!