| andreiboss31 a întrebat:

Care a fost marile realizari ale comunismului(in special in conducerea lui Nicolae Ceausescu) in agricutura si indrustie? Dar armata cat de mare era in comparatie cu cea de azi? Funda si scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Frate o sa-ti povestesc din ce am auzit si din ce mi-a spus tata!
In privinta agriculturi, Ceausescu valorifica pana si ultimul 1cm de pamant.
Cu industiile? FARA indoiala, functionau mult mai multe pe vremea lui, decat acum.
Acum multe sunt in paragina, ruginite si nu mai functioneaza sau, altele sunt vandute.Lucrau oamenii in fiecare sat, oras, atunci se gasea de munca peste tot. Aveai unde, trebuia numai sa vrei!
Cat despre armata? Eram printre cei mai buni din europa la acest capitol.Hai sa nu zic, ca cei mai buni dar, aveam armata serioasa.
Cand Ceausescu parasea tara, peste tot se dubla armata, se dublau garzile peste tot.
In ziua de azi, vezi un soldat si un tanc, doar la parade.
Agricultura? Ne merge din ce in ce mai prost! Pe vremea lui Ceausescu, treceau marfare, dupa marfare cu grau, porumb etc. Exportam mult, Nu importam mult ca acum.
Golul in industrie, il observa si un orb.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Marile realizari au fost multe, incepand cu plecarea trupelor sovietice (care, ce-i drept, tot ele au adus si comunismul), industrializarea tarii prin construirea de fabrici, uzine, combinate, construirea de hidrocentrale, construirea de nave maritime si fluviale in santiere proprii, ceea ce a dus la o dezvoltare semnificativa a flotei comerciale si de pescuit, agricultura a cunoscut o dezvoltare fara precedent prin exploatarea mecanizata a unor suprafete mari de teren, s-a dezvoltat zootehnia prin construirea de ferme si crescatorii. Trebuie mentionat si accesul gratuit si chiar platit la educatie, de la gradinita si pana la facultate, accesul facil la o locuinta, la un loc de munca potrivit pregatirii si competentelor profesionale samd.
Armata era incomparabil mai mare decat acum, mai puternica, mai bine dotata, aveam si fabrici proprii de armament si tehnica militara
Nu trebuie uitate nici dezavantajele: criza anilor 80, datorata in principal stoparii importurilor si unei politici de exporturi exagerata, rationalizarea a tot ce inseamna energie (curent, gaze, caldura, apa calda), lipsa libertatii de miscare samd. Si pentru ca ai intrebat de armata, marele dezavantaj a fost ca aceasta a fost transformata intr-o sursa ieftina de forta de munca, militarii in termen fiind mai instruiti in recoltarea porumbului decat in tehnici de lupta.

| alessia5158 a răspuns:

"Marile realizari"?!? --- vezi una si povestea ei : uzinele "Dacia" de la Colibasi http://www.historia.ro/......ioti-video

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte multe realizari si nu le pot scrie, asa ca te invit sa vizionezi un clip pe youtube cu realizarile din epoca de aur http://www.youtube.com/watch?v=E9iH0oqbWnU trist foarte trist ca tot ce s-a realizat atunci, s-a dus ca pe apa sambetei, vizionare placuta.Acolo vei gasi mai multe filmultele referitoare la epoca de aur.