| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi pedeapsa (daca actionez in instanta) pentru defaimare publica, santaj, si acuzatie de furt cu dovezi fabricate de o persoana rauvoitoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus este mai mult vorba de infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, conform Codului civil, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Atat ca unul care a auzit tipete din apartamentul ei si pe urma a vazut-o pe ea la usa cu un cutit plin de ketchup nu va fi condamnat pentru ca a sunat la Politie ca ea a comis un omor.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

'', cunoscând că aceasta este nereală''

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, corect, trebuie dovedit ca *stia* ca minte in plangerea penala. Ceea ce foarte rar se poate face.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți cere niște despăgubiri la instanța civilă, scuze publice etc
legat de furtul cu dovezi fabricate, dacă ți-a făcut plângere cu probe de care știa că sunt false și asupra ta s-a pus în mișcare acțiunea penală, intră sub incidența art. 268 din Codul Penal.