Abh
| Abh a întrebat:

Care credeti ca este motivul pentru care veniturile bisericesti nu se impoziteaza in Romania?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

O fi avand legatura cu secularizarea averilor bisericesti...inca nu s-a terminat "secolul" ala!
Si, evident, din cauza "pupatorilor de moaste" care ar sari in sus de 10 metri daca li s-ar cere popilor acte justificative pentru sumele cheltuite.
Ma uit si eu si ma minunez, ca si @IMC90, ce masini au preotii, chiar si cei de pe la tara. Unu' n-am vazut conducand vreo Dacie obosita de acum 30 de ani! Si mi-e greu sa cred ca toate nevestele de popi sunt manageri de multinationale si-si finanteaza barbatii ca sa-si cumpere ultimele modele de masini.

| harciog a răspuns:

Nu fiti prosti.Singurul motiv este de a indeparta biserica de la bugetul tarii si o sa se intimple in curind.Va fi pur si simplu obligata sa se adape din propriile fonduri pentru salariile tuturor popilor si protopopilor. Pina si maturutoarea va trebui platita tot din acei bani.Mi se pare corecta orice lege a unui stat in stat.

| mgtow a răspuns:

Toti banii care ajung in cosuletul de la biserica e pentru popa si intretinerea bisericii.

| IMC90 a răspuns:

Hahahahahahahaha

pai cum naiba si-ar mai lua popa de la mine din fata blocului Maserati daca i s-ar impozita veniturile laughing ca audi A6 are deja.

preotii sunt in aceeasi categorie cu profesorii si manelistii, cei mai mari evazionisti.

| Ecea a răspuns:

Ipocrizia?

| criisz a răspuns:

Romanii, un popor de credinciosi incat stau zile intregi la coada la Sfintele Moaste. Ei fac tot ce le spune popa. Ei dau bani la pomelnic, la Sfanta Spovedanie, la Sfanta Impartasanie... pacat ca nu se intreaba nimeni "de ce?" si "unde merg acesti bani?". Se impoziteaza tot ce se poate si ne ia bani si de acolo de unde nu sunt, dar afacearea asta care se numeste "Biserica", n-o vede nimeni.
Nu se impoziteaza pentru ca, din punctul meu de vedere, omul intra in comuniune cu Dumnezeu prin intermediul Bisericii. Iar banii care ajung la Biserica sunt asemenea bacsisului pe care il lasam ospatarului pentru ca ne-a servit bine. Sau pomana pe care o dam unei batrane pe strada.
Pacat ca unii nu stiu ca Biserica Ortodoxa a fost in conflict cu nu mai stiu ce biserica atunci cand aceasta din urma era de parere ca prin intermediul banilor se pot ierta pacatele.

| Narcis2007 a răspuns:

Biserica are influenta...

| zxzx a răspuns:

E pacat.

| LAYILA a răspuns:

Pai dupa ei ce mai manaca? ca na ca sa se roage pentru un mort trebuie sa il platesti ca daca nu! nu se roaga
... etc

| DeeaDeea95 a răspuns:

Fiindca ei folosesc banii pentru propriile lor nevoi, nu pentru ai ajuta pe altii(nu toti...). kiss

| barabula a răspuns:

Oare ati uitat ca biserica e unul dintre stalpii tarii? ARE UN CUVINT GREU DE SPUS IN POLITICA si manipuleaza mentalitatea credinciosilor dupa INTERESELE ei.cum a-ti vrea ca statul sa-si taie creanga de sub picioare, ar pierde, n, voturi...