| GabiDumitrescu a întrebat:

Care credeti ca mai e rostul Codului Penal si a legislatiei in general, daca unii pot debita astfel de ineptii - "Te-ai gândit o secundă dacă mâine știința ar înțelege cum s-a format universul și ar spune la Tv că Dumnezeu nu există, toată lumea ar lua-o razna? Toți ar face ce vor? N-ar mai exista frică de nimic?" SvenHassel13, parca, mare ganditor de aici de pe TPU, ca sa mentionez si sursa.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îmi pare rău că trebuie să te dezamăgesc.
convinsi de dovezi irefutabile.
Nu există așa ceva. Nu există dovezi irefutabile. Toate dovezile sunt futabile.
Credințele nu operează la nivel logic, acolo unde dovezile logice ar avea valoare, ci la nivelul inconștient unde cercul este pătrat.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rostul Codului penal si a altor legi este sa prevada si pedepseasca faptele care constituie infractiuni sau alte ilegalitati, avand si un rol preventiv.
De regula nu sunt pedepsite legal parerile, ineptiile. etc, fiind vorba de dreptul fundamental la libera exprimare. Sunt pedepsite doar daca incalca o lege, inclusiv Codul penal, de ex. incitarea la ura, instigarea la savarsirea de infractiuni, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica acum știința spune ca dumnezeu exista?

| GabiDumitrescu explică (pentru suntserios):

Stiinta inca nu are un verdict 100% clar, desi daca o luam rational nu prea avem de unde sa-l scoatem pe barbos. Mie cel mai jalnica mi se pare abordarea conform careia fara un bau-bau ar fi haos. Personal, Codul Penal si posibilitatea de a ajunge la bulau mi se pare cel mai mare bau-bau. Rupe-mi-s-ar de ipotetica viata de apoi...

| nevermatch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mie mi se pare ca are verdict, am citit multe carti non-fictive, stiintifice, nicaieri nu e mentionata religia decat sub forma de fictiune sau mit.

| GabiDumitrescu explică (pentru nevermatch):

Formularea lui nu se referea la religie neaparat, cit la existenta unui bau-bau. Exista si teism non-religios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce conexiune există între debitări și coduri?

| GabiDumitrescu explică (pentru sadrian46):

Debitarea respectiva minimizeaza importanta codului penal/legislatiei in contextul in care sa zicem ca am avea o populatie 100% atee/ex-credinciosi convinsi de dovezi irefutabile ca nu au facut nimic altceva decat sa se minta timp de zeci de ani.

| GabiDumitrescu explică (pentru sadrian46):

Da, din pacate sunt de acord cu asta, chiar daca nu imi convine. Nu am cuvinte sa iti explic ce primitivism (i)rational e pe grupurile de telegram cu parinti ofuscati de treaba cu testarea asta obligatorie care de fapt nu e obligatorie si nici relevanta dpv medical, ci doar o manevra de pistonat bani catre Camataru si Botezatu...

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Îmi pare rău că trebuie să te dezamăgesc.
convinsi de dovezi irefutabile.
Nu există așa ceva. Nu există dovezi irefutabile. Toate dovezile sunt futabile.
Credințele nu operează la nivel logic, acolo unde dovezile logice ar avea valoare, ci la nivelul inconștient unde cercul este pătrat.

| dinaprilie a răspuns:

Pai nu se vorbeste deja?

| 19flo79 a răspuns:

Tu nu sti ce vorbesti happy
Stiinta nu zice ca exista Dumnezeu.
Budismul, este o religie atee, nu cred in Dumnezeu.
Mai mult de jumate de planeta nu crede!

Si ce legatura are cu codul penal? wtf?

laughing laughing

| GabiDumitrescu explică (pentru 19flo79):

Ce legatura are? Pai ai citit citatul din colegul nostru de aici Sven pe care l-am dat sau nu? Budismul implica supernatural, nu te arunca asa. happy

| 19flo79 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Draga coleg:
Jumate de planeta este atee, dar purtarea omului este rationala. Nu ar lua-o nimeni razna, nu s-ar omora nimeni.
Inca majoritatea razboaielor au fost intre religiosi.
Ar fi o eliberare sa aflam adevarul nu ar fi un necaz

Si tot nu inteleg legatura cu codul penal happy
Tu intrebi ce rol are codul penal cand unii debiteaza astfel de ineptii?
Mai omule, nici un cod penal, moral si de nici un fel nu are vreo atributie cand un om "debiteaza" ceva. Ai voie sa te gandesti la orice vrei tu dar cand pui acel gand in aplicare doar atunci poti sa incalci vreun cod...

happy

| GabiDumitrescu explică (pentru 19flo79):

Intrebarea batea mai mult in directia "Ce poti avea in cap cand ai impresia ca frica de bau-bau si nu de amenda sau bulau mentine ordinea in societate?"

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Budismul implica supernatural.
Serios? Sunt călugăr zen budist. Tu de unde ai auzit asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În sursa citată de tine scie așa.
In Buddhism, Naraka refers to the worlds of greatest suffering.
Este un concept legat de suferința umană din lumea aceasta, nimic supranatural. Budismulse preocupă de eliminarea suferinței din lume, Naraka nu este o zonă supranaturală.

| GabiDumitrescu explică (pentru sadrian46):

Nope, scroll down un pic. E destul de SF toata treaba aia. E practic un iad mult mai matematic si precis descris fata de panarama aia crestina cu pucioasa si scrisnetul din dinti...

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am trăit o experiență personală legată de zen budism. Nici o teorie despre supranatural. Totul despre viața aceasta, lumea aceasta, aici și acum, nici o teorie despre spații dinafara realității.

| GabiDumitrescu explică (pentru sadrian46):

Mdah, pai buba e ca si in budism sunt o gramada de curente si scoli si abordari...