| outsidethebox a întrebat:

Care dintre formularile de mai jos produce un impact emotional mai mare: "sute de morti PE ZI" sau "mii de morti IN CATEVA ZILE"?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca formularea cu mii de morti in cateva zile, foarte putini se vor gandi sa faca o medie zilnica si sa o compare cu ziua in care au fost sute de morti.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Mii de morti la *fiecare* cateva zile" ar fi mai corect.

| doctorandus a răspuns:

Mii de morti in cateva zile sugereaza ca e vorba de o intamplare.

| Eireann a răspuns:

Nici una nu mai produce nici un impact. Imi aduce aminte de vorba lui Stalin: " Moartea unui om este o tragedie, moartea unui milion de oameni e doar o statistica."
Am ajuns sa fim foarte detasati de aceste situatii, au ajuns o normalitate, e greu sa ne gandim ca fiecare dintre morti au familie, parinti, copii, frati, prieteni si vise, planuri, mici bucurii, mici suparari. Viata a zeci de oameni o sa fie afectata cu fiecare moarte dar din pacate ca sunt sute pe zi sau mii la cateva zile... e doar o statistica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Prima variantă, cred.