| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre contract unilateral și act juridic unilateral?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul se incheie intotdeauna intre 2 sau mai multe parti, fiecare are drepturi si obligatii corelative.
In contractul unilateral doar o parte are drepturi si cealalta parte numai obligatii, de ex. in contractele gratuite.
In actul juridic unilateral exista doar o singura parte care isi manifesta vointa.

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

"Contract in baza caruia numai una din parti isi asuma obligatii fata de cealalta parte. Se deosebeste de actul juridic unilateral, deoarece incheierea lui implica intotdeauna un acord de vointe. Sunt contracte unilaterale majoritatea contractelor gratuite; donatia, imprumutul, depozitul etc."