| laryedy a întrebat:

Care este diferenta dintre domeniul public si domeniul privat al unei comune?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile care fac parte din domeniul public ale statului si caracterul acestuia sunt prevzute n Legea nr.213/1998, citez:
"ART.11.(1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile, dupa cum urmeaza:
a) nu pot fi instrainate; ele pot fi date numai in administrare, concesionate sau inchiriate, in conditiile legii;
b) nu pot fi supuse executarii silite si asupra lor nu se pot constitui garantii reale;
c) nu pot fi dobandite de catre alte persoane prin uzucapiune sau prin efectul posesiei de buna-credinta asupra bunurilor mobile.
(2) Actele juridice incheiate cu incalcarea prevederilor alin. (1) privind regimul juridic al bunurilor din domeniul public sunt lovite de nulitate absoluta."
Bunurile din domeniul privat sunt celelalte bunuri si sunt supuse prevederilor dreptului comun. Numai bine!

1 răspuns:
| Robert a răspuns:

Domeniul public este acela care nu e al tau sau al vecinilor.Adica strada, trotuar etc, etc.Domeniul privat este al tau.