| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre drept și privilegiu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general dreptul (in acceptiunea pe care o dai pentru a fi comparat cu privilegiul) este ceea ce legea (la modul cel mai general) il acorda tuturor persoanelor aflate in aceeasi situatie iar privilegiul este un drept/favoare acordata doar anumitor persoane dintre cele aflate in aceeasi situatie.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Faptul că foștii judecători ai ÎCCJ și CCR pot deveni notari fără examen ar putea fi considerat o încălcare a princiului egalității?
Având în vedere faptul că celelalte categorii sociale nu au acest privilegiu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu este o incalcare a egalitatii, categoriile enumerate nu se afla in aceeasi situatie cu alti profesionisti ai dreptului.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dreptul este o lege; privilegiul este o ocazie, o oportunitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dreptul este ceva ce i se cuvine în mod legal unei persoane iar privilegiul este o oportunitate.
Diferenţa dintre cele două este că dreptul e ceva legal iar privilegiul ceva opţional.