| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre motivul săvârșirii infracțiunii și scopul urmărit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motivul este ceea ce determina o persoana sa comita o anumita infractiune iar scopul urmarit este ce urmareste sa obtina prin acea infractiune.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Scop, vreau sa ajung bogat!
motivul savarsirii infractiunii: imi omor pe tata, ca sa il mostenesc

sper ca te-am convins, termeni juridici nu stiu

stiu doar cuvintele din maneaua aia:
"maaaaaaaa, si-am uitat toporu'n tataaaaa, auauauauuaauuuuuu"
big grin

| Yurisa a răspuns:

Uite cum gândesc eu, s-ar putea să nu fie așa:
Motivul unei infracțiuni: Ce ai vrut sa faci prin faptul ilicit. Exemplu practic: "Te-am prins cu amanta, sunt geloasă, VREAU SĂ TE OMOR"
Scopul urmărit: Ai urmărit săvârșirea acțiunii pentru un rezultat posterioare ei.
Exemplu: "Mi-am omorât părinții SĂ LE IAU TOATĂ AVEREA " (nu e un motiv, urmăresc ceeva prin ce fac, un scop)
Părere personala, la prima vedere pot părea sinonime idk laughing

| Yurisa a răspuns:

Mudonkins78, daca tot imi consideri raspunsurile "nefositoare si eronate" nu mai bine dai tu un raspuns inteligent si corect? Vad ca nu ai dat

| acerr a răspuns:

Esti pus pe fapte mari? vrei sa stii ce patesti daca vei fi prins?
nu cunosc legile