| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre normele dreptului obiectiv și cele ale dreptului subiectiv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul obiectiv este constituit din totalitatea normelor juridice dintr-un stat (in cazul Romaniei legi, OG, OUG, HG, etc).
Dreptul subiectiv reprezinta posibilitatea subiectelor de drept de a-şi exercita în concret drepturile ce le revin potrivit dreptului obiectiv.

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Dreptul obiectiv reprezintă ansamblul tuturor normelor juridice cuprinse în acte normative care reglementează raporturile sociale, care pot fi sau nu în vigoare.

Dreptul subiectiv reprezintă posibilitatea, facultatea, prerogativele unui subiect de drept de a avea, de a-și valorifica și apăra împotriva altuia un anumit interes protejat. Orice drept subiectiv există numai în baza și în conformitate cu un drept obiectiv care îl prescrie.