| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre o infracțiune și o contravenție?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai descris aici pe larg diferentele intre cele doua, este mare dar mare diferenta:
https://www.stiucum.com/......a73786.php

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ai pus sute de intrebari despre drept si legislatie si acum vii cu intrebarea asta?

| LPCTSTR a răspuns (pentru suntserios):

Asa cum spune si imaginea lui de profil, dansul face research intensiv... insa si-a cam uitat vechimea.

| aXy99 a răspuns:

Google it!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Principala deosebire este ca infractiunea este fapta penala, contraventia nu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Infractiune = in general caz penal, cel putin amenda penala, o sa fie in dosarul penal TOATA VIATA (omor, furt, etc.)

contraventie = incalcarea usoara a legii = amenda, ore in folosul comunitatii, etc. (coji de seminte in tren, calcat pe iarba, trecut ca pieton pe rosu, urinat in parc, etc.)

| DaniTDCI a răspuns (pentru Zuzu1991):

Depinde de fapta comisa, nu vei fi în atenția legii toată viata,

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Daca ai dosar penal, nu in atentia legii, dar ai cazier
deci la orice job, carnet de conducere, etc. la care se cere cazier

| DaniTDCI a răspuns (pentru Zuzu1991):

La fel si cazierul, nu iti ramane o viata intreaga, aici depinde si de faptele comise.

| DaniTDCI a răspuns:

Contraventia consta in "pedeapsa" cu amenda contraventionala, puncte de penalizare, suspendarea permisului de conducere, etc.

Infractiunea consta in intocmirea unui dosar de cercetare penala si poate pedepsi inculpatul cu inchisoare cu executare, cu suspendare, amenda penala, depinde de natura faptelor si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infracțiunea e mai gravă...și pedeapsa ustură mai tare. big grin