| BilaRomânească a întrebat:

Care este diferenta dintre parlament si guvern?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parlamentul da legi
Guvernul are grija sa fie implementate si respectate.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3

http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=3

hai sa iti explic cum este acum, acum vedem ca nici un partid nu are 50, 1%,desi nici unu nu poate forma un guvern sau da legi ca nu are majoritatea,e se va face o alianta,iar primul minstru e ales de presedinte asta va alege unul de la pnl,iar pnl si usr si udmr si minoritatile vor forma un guvern,care va da legi,prim minstri,adica fac ce vor ei pot da si presedintele jos, nu uita de curtea constitionala aia sunt alesi de catre partide, psd va avea mai multi dar nu vor avea majoritate, justitia e in mana guvernului, unele legi au nevoie de presedinte si de curtea constutionala, eu asa am inteles

| relian a răspuns:

Parlamentu emite legi, modifuca, in general se ocupa cu legi, iar guvernulguverneaza, administreaza tara pe baza legilor existente.Sau altfel spus unia is cu datu din gura, altii cu munca, sau cel; putin asa ar fi trebuit sa fie.Dar cred ca in ziua de azi mai toti se ocupa doara cu datu din gura, vorba aia este mai usor sa dai din gura, decat sa faci ceva laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Tot guvernul, adica majoritatea, parlamentul nu poate da legi daca nu este sutinut de o majoritate, desi guvernul de coalitie face cam ce vrea

| relian a răspuns (pentru RAY):

Omu intreaba diferenta dintre parlament si guvern, nu daca se inteleg aia sau nu. Iara guvernu nu face ce vrea asa cum spui tu, ailanta cu majoritatea trebuie sa fie tot in parlamnet nu in guvern.Nu mai dati raspunsuri pe linga intrebare.
Daca era sa raspund si mai simplu se poate spune unu se ocupa cu elgi, alantu cu executia, cu administrarea si aia era tot.Restu e poveste

| RAY a răspuns (pentru relian):

Pai si eu ce am spus, alianta e o majoritate care da legi si e administrativ, ai vazut cate legi a dat orban noapte

| relian a răspuns (pentru RAY):

Aia ce crezi tu e altceva,alea is ceva legi de urgenta, de aia le si spune asa, dar alea se dau doara daca e ceva urgent, nu ce fac romanii, deci guvernu in general nu emite legi.Deci tu ce ai spus e cu totu altceva decat a intrebat cel care a pus intrebarea.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Omule conteaza majoritatea, majoritatea e guvernul

| relian a răspuns (pentru RAY):

laughing ma baiatule mai pune mana pe o carte, sau cum sa zic, poate ca ai pus tu mana pe carte, cred ca trebuie sa si pricepi ce citesti.
Ca idee in RO guvernul este numit de partidu care are majoritatea, mai exact de majoritatea din parlament, asta sa stii si tu.
Deci nu guvernu face si ce mai spui tu.In sf mai bine o lasam asa ca oricum nu ajungem nicaeri. Poti cauta si pe net pe wikipedia ce face parlametu sau guvernu si o sa afli, asta daca pricepi si ce citesti. Daca nu asta e, fiecare ramane cu ce pricepe.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Ma omule guvernul detine majoritatea parlamentului

| relian a răspuns (pentru RAY):

laughing frate, te auzi ce balarii poti scrie? Guvernul detine parlamentu, wow, sterge ce ai scris ca te rad si aia de la gradinita.Guvernu nu detine nimic,azi este, maine poate sa nu mai fie, guvernu este numit de parlament, asta in RO, mai exact de cei care detin majoritatea in parlament.Nu mai scrie balarii, mai asculta si la altii, mergi apoi si verifica intr-o sursa credibila si retii ce este corect.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Majoritatea voteaza legi maaaaa, guvernul nu cade daca are majoritarea tu nu înțelegi omule

| gabicoo a răspuns:

Două bande de hoți!
Teoretic cei din parlament sunt mai mulți!

| RAY a răspuns (pentru gabicoo):

Dar majoritatea sunt aia de la guvern

| Zuzu1991 a răspuns:

Parlament = legislativ, emite legi
guvern = executiv, guverneaza in functie de legi

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Parlamentul este Legiuitorul iar guvernul Executorul.

| zilog a răspuns:

Aceiasi mizerie!
Guvernul României reprezintă, conform Constituției, puterea executivă în România împreună cu președintele. Guvernul se organizează și funcționează în conformitate cu prevederile constituționale, având la bază un program de guvernare acceptat anterior de către parlament.

Guvernul se compune din un lider numit prim-ministru și un număr variabil de miniștri care conduc ministere specializate pe anumite domenii, cu numeroase agenții și instituții cu diferite grade de subordonare în cadrul executivului. Guvernul României ocupă în București, ca sediu al activităților sale Palatul Victoria.

Parlamentul României este organul reprezentativ suprem și unica autoritate legiuitoare a României. Parlamentul este bicameral, fiind alcătuit din Senat și Camera Deputaților.

https://www.youtube.com/watch?v=3cmerCi3wjA&list=LL

| DarthNiger a răspuns:

Parlamentul adopta si respinge legi pe care le inmaneaza presedintelui iar acesta decide ce face cu aceste legi.
Guvernul are rolul de a administra tara si este bazat pe constitutie si pe legi.

| wexceptional a răspuns:

Nu e nici una toti se prefac ca muncesc nu le place munca deloc ei au o agenda unde vad ce trebuie sa voteze si unde sa mearga secretarele si consilierele sunt baza