| Minimalistul a întrebat:

Care este diferenta dintre PIB( nominal) si PIB ( paritatea puterii de cumparare) si care dintre cele doua este cel mai apropiat de realitate?

Răspuns Câştigător
| Catana_Roxana_1991 a răspuns:

PIB-ul pe cap de locuitor este calculat la paritatea puterii de cumparare iar Paritatea Puterii de Cumparare (PPC): daca in Romania, un produs z se vinde cu 1 euro, iar in Germania, un produs similar se vinde cu 2 euro deci, in Romania, puterea de cumparare a unei sume de bani este de doua ori mai mare din moment ce, cu suma cu care in Germania cumperi o unitate din produsul z, in Romania cumperi doua unitati.

| Minimalistul explică (pentru Catana_Roxana_1991):

Eu ma refeream la PIB Chinei de ex

1 răspuns: