| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre rezoluțiunea și rezilierea unui contract?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe deosebiri si anume:
-Rezolutiunea se aplica tutturor contractelor sinalagmatice iar rezilierea numai celor cu executare succesiva.
-Rezolutiunea are caracter retroactiv, rezilierea nu retroactiveaza.
-Rezolutiunea presupune o neexecutare culpabila, rezilierea nu presupune, neaparat, aceasta.
-Domeniul de aplicare a rezolutiunii este mai mare, cuprinzand si pe acela al rezilierii.
Rezolutiunea produce efecte si fata de terti, pe cand rezilierea nu produce nici un efect fata de acestia.

1 răspuns: