| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre un contract de mandat, si un contract de munca? Lucrez in asigurari

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Principalele doua diferente, din care deriva si altele, sunt:
-Contractul de mandat de incheie in baza Codului civil iar cel de munca in baza Codului muncii.
-Prin contractul de munca obtii calitatea de salariat, cu toate drepturile si obligatiile aferente pe cand contractul de mandat nu atribuie aceasta calitate.