| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un militar în rezervă și un militar în retragere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Militarul in rezerva poate fi rechemat in serviciul activ, in caz de nevoie.
Militarul in retragere a iesit la pensie si nu poate fi rechemat in serviciul activ.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un militar in rezerva poate fi rechemat in armata, in caz de mobilizare (calamitati, razboi, eventuale reciclari majore etc.), pana ce implineste o varsta limita (conform legilor in vigoare).
Un militar in retragere este care iese la pensie de varsta si nu va mai fi activat.

| mgtow a răspuns:

Cel de rezerva e chemat cand au necoie de el si ala care se retrage mai are un timp pana la pensie apoi pleaca din armata