| LanguageMaster a întrebat:

Care este efectul admiterii excepției de neconstituționalitate de către CCR?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Efectul este ca actul normativ sau prevederea dintr-un act normativ nu intra in vigoare (la controlul inainte de promulgare) sau nu se mai aplica (la controlul ulterior promulgarii) si este obligatoriu sa fie inlocuit/inlocuita.

| romeo78 a răspuns:

Respectivu act normativ declarat neconstituțional se retrimite legiuitorului pentru modificările și completările ulterioare pentru a putea să fie declarat constituțional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actul normativ iese din vigoare la 45 de zile de la data publicarii deciziei in MO, perioada in care e suspendat
(Cu mentiunea ca exceptia desemneaza controlul a posteriori)