| tudorvolcano a întrebat:

Care este oare scopul scutului anti-rachetă de la noi?
Dacă ne luăm după americani, ei spun că scutul e împotriva Iranului, dar Obama a făcut în același timp un tratat cu Iranul pe tema armelor de distrugere în masă, Iranul nu ar mai fi trebuit să fi fost considerat o amenințare asupra soldaților americani din Europa, și văzând că nici Iranul nu s-au pronunțat îngrijorați de scutul anti-rachetă din România, americanii se contrazic singuri din propriile lor declarații oficiale.
Dacă ne luăm după ruși, scutul este îndreptat împotriva lor, fiind considerat o amenințare. Dar Rusia spune că are rachete care pot trece peste scutul anti-rachetă fără problemă ( adevărul este că nu există nicio tehnologie în ziua de azi care să poată bloca o rachetă balistică intercontinentală ), deci rușii se contrazic pe ei înșiși de asemenea. De ce ar face SUA un scut anti-rachetă împotriva Rusiei dacă nu-l pot folosi să se apere?
Scutul poate fi ignorat de rachetele balistice intercontinentale, dar totuși poate să blocheze alte tipuri de rachete, care constituie mare parte din arsenalul rusesc. În cazul unui război, Rusia nu va putea lansa rachetele pe rază scurtă și medie ca urmare. Dar Rusia și SUA dispun fiecare de peste 2000 de rachete balistice intercontinentale cu bombe nucleare la bord, numai 1000 de bombe nucleare sunt suficiente să provoace sfârșitul a 99% din toate formele de viață, deci fie că ar fi 4000 de bombe nucleare sau 15000, e cam același lucru.

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai nu ti-e clar ca americanii fiind cei care sunt flamanzi sunt cei care mint? Scutul este impotriva rusilor si este nu doar defensiv ci si ofensiv. Ce idiot care ar incasa o lovitura si ar bara-o nu ar trece la ofensiva? Adica daca tu sari la mine la bataie eu iti barez loviturile si nu-ti bag nici una in bot?! Hai sa fim seriosi.

| tudorvolcano explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dacă îmi amintesc bine, rachetele balistice intercontinentale pot face turul Pământului în mai puțin de o oră.
Dacă rușii atacă, e 100% atac nuclear, contra-atacul american poate fi lansat de oriunde, chiar și de pe partea cealaltă a Pământului.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Si daca tu ai de dat un sut la poarta il dai din balcon sau te duci la 11 metri? Rusii nu au interes de razboi. Este singurul stat din lume care traieste fara nimic din afara fata de marile puteri care traiesc numai din jefuirea altora.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Americani is flaminzi asa stii tu, iar rusii au de toate o duc pe roze laughingamericanii traiesc din jefuirea altor state care is alea si arata ce jefuesc americanii de la alte state cum spui? Cind faci afirmatii ar fi corect sa si arati ce afirmi dar cu surse credibile nu povesti.Eu cred ca este tocmai invers rusi nau ce minca si stau gata sa acapareze alte resurse din alta parte, pentru ca desi au resurse destule se pare ca nu-s capabili sa le foloseasca sa le extraga, poate ca nici nu s tiu si nici nu vor sa munceasca, vor doar sa ia de la altii dea gata, asa cum au facut in toata istoria lor.Tot tii partea rusiei dar au mincat tot aurul RO nu mai vorbim din toate tarile alea din asia iau facut pe aia praf, iau distrus din toate poctele de vedere cultural, economic iau umilit mai ceva ca pe animale.Tu ori esti indoctrinat ori esti rus laughing alta explicatie nui.Si ce te deranjeaza pe tine ce fac eu in ograda mea? Daca eu imi iau masina sau cemi iau e treaba mea.RO este in nato ca urmare isi poate amplasa ce doreste pe teritoriu ei.Rusia a visat ditotdeauna sa ajunga pana la oceanu altlantic asta e visu lor de nomazi dintotdeauna dar li s-a rupt deja craca la revedere. Iara armele lor probabil is ruginite nu stiu daca mai pleaca vreo racheta din aia, or fi ruginit de tot, cred ca nici nu le mai stiu locatiile laughing Tu vii si tot bati topba de rusi cand ei is praf is la pa, mint din toate octele de vedere.Pai normal ca ro si NATO sa incerce sa descurajeze orice tendinta dea lor, ei fiind deja la pamint se uita ca lupu ala la ce stina sa mai dea o raita laughing. Americanii jefuiesc alte state sau rusii? Rusia mai nou a ocupat Crimeea care era a Ukrainei, deci data de rusi lor nu luata de aia cu japca. Daca nu stiu ce teritoriu a fost a nu s tiu cui acu o sute de ani o mie de ani gata trebuie sa vii stai ca fost a ta? Asa crimeea a fost sia romanilor a moldovei parca cindva deci hai so luam si noi. Vorbesti sa te afli in treaba.Si cel care intreaba tot asa vorbeste, nu stii tu nu s tiu eu sa altul ce scut este ala, ce poate face sau ce nu poate face.Si daca RO are scut are ca se apere, deci tu ca rus daca vii in tara mea ca esti nomad vrei sa te las sau ce anume ca nu am inteles? Ce doresti ca RO sa fie luata de rusi sau ce? Uite ca RO nu-i curioasa, romanii nu-s curiosi de rusi, ca or mai fi unia cum esti tu du-te frate in rusia cai mare ai loc balamuc.Si daca tot ii tragi cu rusia ce cauta romanii mai toti ba si rusii in europa,in ameria la munca? Spui ca aia is cu foamea in gat iar rusii boieresc,pai de ce nu merg oamenii la rusi sa munceasca laughing ai o logica de sta mita in coada. Iara americanii nu au jefuit pe nimeni,au bagat bani la greu peste tot unde sau dus,au pierdut bani,ei cu razboaiele alea pe unde sau dus tu crezi cau jefuti ceva? Te inseli amice,au pierdut balamuc,de aia si discutii in america pe chestia asta ca oamenii au sous gata neam saturat sa bagam atitia bani aiurea, aia nu poti fi salvati, arabii asa ca dai in masa, de aia sau retras din irak din avganistan si o sa se retraga de peste tot. Unde mai pui ca toti zic nato nato dar mai toti banii is bagati acolo de americanii, restul tarilor dau firimituri si stai nitel ca asta Trump a si zis o sa ia masuri, cine e in nato sa participe frate cu malai nu hai sa fim prieteni dar numa eu platesc.Germania baga bani la greu in niste indoctrinati in arabi care pun bombe si cauta si vezi citi bani baga Germania in emigrantii arabi anual si citi baga in nato si o sa te minunezi.Deci normal ca daca tu vii peste mine ca rus idiot ce esti eu te barez vorba ta si normal logic ca trebuie a si ripostez, ca doar nu te las sa dai numai tu.Rusii omule este o natie ce trebuie eliminata, sa se duca dracu in siberia ce cauta spe europa? Du-te frate ca ai pamint cit vezi cu ochii ai un continent.Or avea dar acolo nu le da nimeni de mincare iar munca e cam grea laughing astia is rusii tai, iar la arme li se strica armele sin mers pe asfalt dapai intr-un razboi.Lea doborat si turcii avioane si asta f usor si tu vii sa spui povesti de rusii tai.Lasa-ne frate cu rusii tai cu tot.Auzi la tine americanii is aia flamanzii laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Scutul are ca cea mai mare importanta descurajarea atacurilor, din perimetrul de afara al NATO.Dar si de avertizare initiala in eventualitatea unui atac.In caz de razboi, cel care ataca va avea grija sa rada 'scutul' de pe fata pamantului.
Sunt convins ca rusii pot sa-l desfiinteze intr-un razboi, desi scutul are si rol de coordonare a dispozitivelor NATO din vecinatate(din tara sau afara).
Deci foloseste pentru a nu fi luat NATO prin surprindere.Nu cred in eficienta lui ulterioara, dar sunt convins ca americanii si-au tras bani frumosi in contul lui, trebuie sa prospere si economia americana.
Ma indoiesc ca e necesar pentru razboi, ca si celelalte tipuri de armament.Cata vreme Vietnamul, Coreea si multe alte tari au rezistat invaziilor si fara armament performant, dovedeste ca iorice ar detine marile puteri, tot degeaba este.
Dar este evident ca tara noastra, fiind condusa de diletanti, nici cu cele mai performante arme nu ar rezista macar o zi.De altminteri, nu vad ce sa mai ocupe cineva, tara demult e subjugata! Asa ca nu va faceti griji de pomana!